Yapımcılığını tom hanks'in yaptığı başrollerinde paul giamatti, laura linney ve stephen dillane'in harikalar yarattığı bir hbo mini dizisi. amerikan'ın ingiliz sömürgesi olmaktan nasıl kurtarıldığını anlatan tarihi bir yapım. oyunuculuklar, dekorlar, yapılan makyajlar, her konuda çok başarılı olmuş. aldığı ödülleri de sonun kadar hak etmiş. sırf siyasi boyutu açısından fazladan kredi verilmemiş yani.
Dizinin ana hikayesi amerikan devriminde büyük rol oynayan john adams açısından anlatılmış. her ne kadar amerika'nın ikinci başkanı olsa da john adams, general george washington'u ordu başına geçmesi için, ayrıca amerikan'ın üçüncü başkanı thomas jefferson'ı meşhur bağımsızlık bildirgesini yazması için ikna eden adam. tüm bu büyük işlerine rağmen yaşarken ve başkanlığında çok sevilmemiş bir. politikanın içinde ama politik davranmayı beceremeyen bir adam olması bunun önemli sebeplerinden biri.
kesinlikle iyi kotarılmış ve kaliteli bir yapım. amerikan tarihiyle ilgilenenler veya konusu her ne olursa olsun iyi bir dizi izlemek isteyenler için ideal. toplam sekiz saate yakın yedi bölümlük bir mini dizi formatında.

John Adams HBO yapımı minidizi. Kirk Ellis tarafından ABD'li tarihçi David McCullough'unJohn Adams isimli kitabından uyarlanmıştır. Başrolünde Paul Giamatti yer almıştır. İlk kez 16 Mart, 2008'de HBOda gösterilmiştir. Son bölümü 20 Nisan, 2008'de yayımlanmıştır.

Müzikleri Rob Lane ve Joseph Vitarelli tarafından yapılmıştır. İki besteci birbirinden ayrı yerlerde çalıştı. Lane Londra'da, Vitarelli ise Los Angeles'da idi. Soundtrack'i Varèse Sarabande'de tarafından 22 Nisan, 2008'de yayımlanmıştır.

17 Temmuz, 2008'de açıklanan 60. Primetime Emmy Ödülleri'de dizi toplamda 23adaylık elde etmiş ve o yıl en fazla ödüle aday gösterilen yapım olmuştur.


[HIDE]
 
[/HIDE]