Gittigidiyor Reklam

Dünya Kitap Günü (23 Nisan gününü içine alan hafta)

Dünya Kitap Günü (23 Nisan gününü içine alan hafta) Yazının bulunması belgesel tarihinde başlangıcı sayılır. En eski kitap günümüzden beş bin yıl önce Mısır’da papirüs bitkisinin geniş yaprakları üzerine yazılmıştır. Çin’de de ipek üzerine yazılı belgelere rastlanılmıştır ki aynı döneme denk düşmektedir. Almanya’da 1463’de Johann Gutenberg’in matbaa makinesini bulup, ilk şiir kitabım basmasıyla modern yayın hayatı başlamıştır. Ülkemizde ilk matbaa, 1456 yılında Fatih Sultan Mehmet

Bu konu 10970 kez görüntülendi ve 8 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Dünya Kitap Günü (23 Nisan gününü içine alan hafta)

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 10970 kez incelendi.


Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Dünya Kitap Günü (23 Nisan gününü içine alan hafta)

  Dünya Kitap Günü

  (23 Nisan gününü içine alan hafta)


  Yazının bulunması belgesel tarihinde başlangıcı sayılır. En eski kitap günümüzden beş bin yıl önce Mısır’da papirüs bitkisinin geniş yaprakları üzerine yazılmıştır. Çin’de de ipek üzerine yazılı belgelere rastlanılmıştır ki aynı döneme denk düşmektedir. Almanya’da 1463’de Johann Gutenberg’in matbaa makinesini bulup, ilk şiir kitabım basmasıyla modern yayın hayatı başlamıştır. Ülkemizde ilk matbaa, 1456 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde başarısız bir girişimle sonuçlanır. İkinci girişim. III. Ahmet’in izniyle 5 Temmuz 1727’de İbrahim Müteferrika tarafından matbaa kurulur ve faaliyete başlar. Kitap, insanın yetişmesi ve kültürel birikiminin artmasında önemli bir temel taşıdır. Bu nedenle dünyada kitap okumayı yaygınlaştırmak için "Dünya Çocuk Kitapları Haftası" düzenlenmiştir. Kitap Haftası düzenleme girişimi 1917 yılında "Amerikan izcileri Kitaplık Yöneticileri" tarafından başlatılır. Bu öneriyi aydınlar, yazarlar ve yayıncılar destekler. 1919 yılında "Çocuk Kitapları Haftası" kutlanmaya başlanır. Bazı ülkeler de bu kutlamaları benimser. Ülkemizde "Çocuk Kitapları Haftası" 1947 yılından itibaren kutlanmaya başlanır.


 2. #2

  Standart Çocuk Kitapları

  Çocuk Kitapları


  Çocuk kitaplarının, çocukların ruhsal gelişimlerine önemli katkıları olduğunu vurgulayan UNESCO, 1972 yılım "Dünya Kitap Yılı" olarak ilan etmiştir. Bunun sonucu olarak da bütün ülkelerde kitap sergileri açılmış, etkinlikler düzenlenmiştir.

  Bir ülkenin uygarlık düzeyi, o ülkede basılan, satılan ve okunan kitapların sayı ve nitelikleriyle ölçülür. Günlük gazetelerin tirajı o ülke insanlarının kültürel düzeyinin ölçütüdür. Bu nedenle ileri ve çağdaş ülkelerin aydın insanları gibi okumayı vazgeçilmez tutku haline getirmeliyiz.

  Kitaplar, kafamızı, düşüncelerimizi aydınlatan, sıkıntılarımızı unutturan; bilmediğimiz görmediğimiz yerleri, buluşları ve keşifleri inançları, düşünceleri, görüşleri öğreten en yakın dostlarımızdır.

  Kitap seçmek, arkadaş seçmek kadar önemli ve güç bir iştir. Faydalı ve iyi kitaplar, "akıl ve ruhumuzun besinleridir." insanda olumlu ilgilerin uyanıp gelişmesinde rol oynarlar. Faydalı eserler yanında ruha ve dimağa kötülük serpen kitaplar da vardır.Bu nedenle çocuklarımızı, üzerlerinde olumsuz etkiler yapan kitaplardan korumak, seviyelerine, ilgi ve ihtiyaçlarına göre güzel eserlere yönlendirmek her anne, baba ve öğretmenlerin görevidir. Thoreau, "Önce iyi kitapları okuyun; yoksa onları elinize almak için hiç bir istek duymazsınız." diyerek kitap seçmenin, okuma alışkanlığı ve kitap sevgisi kazanılmasındaki önemini dile getirmiştir. Gerçekten, iyinin tadına varan çocuk, kötüyü aramayacaktır.

  Okumak istekli ve bilinçli bir hareket olmalıdır. Bir isteğin, bir ihtiyacın karşılığı olarak yapılmalıdır. Kişi okuduğunu anlamalı, okudukları üzerinde düşünebilmeli ve kendine özgü bir yorum yapabilmelidir. Bunun için de önce duygu ve düşüncelerimizi kitap ya da konu üzerinde toplamalıyız. Ağır ağır, tüm dikkatimizi vererek okumalıyız. Okuduğumuzu ancak böyle anlayabiliriz. Nurullah Ataç, "Anlamak bir bakıma alışmak demektir" der. Gerçekten de insan anladıkça kitaplardan zevk alır. Bu nedenle okuduğumuz kitabı anlamaya kendimizi alıştırmalıyız. Böylece kitapları sever, okumaya daha çok istek duyarız.

  En iyi alışkanlıklardan biri kitap sevgisi ve kitap okuma alışkanlığıdır. Bu sevgiyi ilkokul çağlarında çocuklara kazandırmak ve aşılamak gerekir. Bunu gerçekleştirmek için çocukların hayal güçlerini, zihinlerini geliştiren, onlara olumlu ilgiler uyandıran, seviyelerine ve ihtiyaçlarına göre kitapları okumaya yönlendirmek ve ruhlarına, dimağlarına kötülük tohumları serpen zararlı akımlardan onları korumak amacıyla dünyada "Çocuk Kitapları Haftası" organize edilerek kutlanır.

  Biz de her yıl Kasım ayının 2. Haftasını "Dünya Çocuk Kitap Haftası" olarak kutluyoruz. Tüm okullarımızda kitapla ilgili konferanslar, şiirler kompozisyon yarışmaları düzenlenir. Kitap sergileri açılır.

  sevil_35, helping_never ve kibele68 bunu beğendi.

 3. #3

  Standart Kitabın Yararları

  Kitabın Yararları


  Yemek, içmek nasıl bedenimizin ihtiyacı ise, okumak da ruhumuzun vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Sıkıntımızı unutmak; hayatımızı, ruhumuzu, kafamızı, düşüncelerimizi ve fikirlerimizi aydınlatmak için mutlaka okumaya ihtiyacımız vardır.

  Kitap, hiç şüphesiz fertlerin ve milletlerin hayatım değiştiren, yenileştiren ve ilerlemelerini sağlayan en önemli vasıtalardan biridir. Bizi maddi manevi yönden üstün kılan bilgiler, kitap sayfaları arasındadır. İyi kitap, insanda olumlu ilgilerin uyanıp gelişmesine yardım eder.

  Yüce Allah’ın Peygamberimize ilk emri "Oku!" dur. Her bilgi okumakla öğrenilmektedir. Okumak ve çocuklarımızı okumaya alıştırmak, en büyük görevlerimizdendir. Çünkü, medeni dünya, bilgi ve teknik üzerine kurulmuştur.

  Kalkınmak, sağlam kişiliğe sahip olmak, düşünce ve hayalleri geliştirmek ancak kitap okumakla mümkündür. "İnsan ancak okumak yazmakla insan olur."

  Kitap, başta çocukların olma üzere herkesin en iyi, en candan dostudur. Çocukları tatlı hayal dünyasının gizemli ortamına götüren masallar, heyecanlı öyküler, bizi aydınlatan, içi bilgi dolu nice kitaplar vardır.


  Bizler başarılı olmak istiyorsak, sadece ders kitaplarım okumakla yetinmemeliyiz. Bunun için değişik türdeki kitapları da okumalıyız. Çünkü kitaplar da bizim en iyi öğretmenlerimiz sayılır.

  Kitap, en iyi arkadaştır. Bize hiç kızmazlar. Raflarında sessizce kendilerinin okunacağı günü beklerler. Eğer bir gün içlerinden birini alırsak bize büyük bir sevgiyle en güzel bilgileri verirler, en heyecanlı masalları anlatırlar, şiirleri seslendirirler.


  Böylesine candan dostlarla bizlerin de sık sık ilgilenmesi gerekir. Onları hem okumalı, hem de korumalıyız.


  Bütün büyük medeniyetler kitaba dayanırlar. Yazıyı tanımayan çok ilkel kavimlerin kitapları da yoktur. Onlarda kitabın yerini, nesilden nesile aktarılan sözlü gelenekler alır. Bu iki kutup arasında bulunan "az gelişmiş" ülkelerde ise, halkın büyük bir kısmı, tıpkı ilkel kavimlerde olduğu gibi, sözlü geleneğe göre hareket etmiş; daha devlete yakın kesim ise, sosyal bir statüye ulaşabilmek için öğrenim zamanında sınırlı sayıda kitap okumuş, elde etmek istediği sosyal statüyü veya mesleği elde ettikten sonra kitaplara veda etmişlerdir. Böyle memleketlerde doktor, mühendis, öğretmen gibi "aydın" sayılanlar arasında bile ömür boyu kitap okumayı bir zevk veya adet haline getirenler son derece azdır. Bunlar bir ayakkabıcı veya berber gibi, mesleklerini bir kere öğrendikten sonra, onu tekrarlamakla yetinirler. Böyleleri için bilgi ve kültür, başlı başına bir değer değil, bir araçtan ibarettir. Gelişmiş memleketlerdeki aydın kesimi, bu geri kalmış memleket aydınlarından ayıran başlıca vasıf, onlarda bitmez tükenmez bir öğrenme ve araştırma merakı olmasıdır. Memleketleri ileri götüren de işte bu unsurdur.
  sevil_35, kibele68 ve helping_never bunu beğendi.

 4. #4

  Standart Kitap Sevgisi

  Kitap Sevgisi  En çok kitap okumakla şöhret almış memleketlerde de okumak merak ve zevki, pek çok kimselerde, kendiliğinden doğmuyor, ticaret maksadıyla de olsa onu beslemek için, bizim Çocuk Kitapları Haftamıza benzer türlü çarelere başvurulur.

  Paris’te bulunduğum yıllarda bunun eğlenceli denebilecek pek çok biçimlerine rastladım. Mesela oturduğum mahalledeki lüks bir kadın berberini hatırlarım. Komşu olarak bir gün bu dükkandan davetiye geldi. Dükkanda, yeni basılmış bazı kitaplar ve yazılarını tanıtmak için bir kokteyl veriliyordu. Meslekler arasında bazı acayip yakınlıklar vardır. Nitekim berber dükkanlarının kültür işinde, öteden beri bizde de az çok bir rolleri görülür. Hele bunların büyükçelerinde sıranızı beklerken elinize bir gazete, bir mizah dergisi yahut resimli bir magazin tutuştururlar. O güne kadar pek isimlerin! de bilmediğiniz bu dergi ve magazinleri karıştırarak resimlerine bakar, karikatürlerine gülümsersiniz;ötelerinden berilerinden yazılar okursunuz; hatta bunların içinde meraklı bir hikayeye tutularak, gözlük kullanmıyorsanız, ayna karşısındaki koltuğunuza da götürürsünüz. Fakat bahsettiğim Paris berberinde düzen büsbütün başkadır. Dükkanın çok geniş olan bekleme bölümü görünüşte lüks bir oturma salonu, gerçekte bir kitapçı dükkanı idi. Vitrinlerinde en yeni kitaplar sergileniyor. Sıra bekleyen bayanlar bunları karıştırıyorlar, sonra giderken bir iki tanesini çantasına atıyorlardı.

  Kitapların pek de ucuz olmayan fiyatları saçlar için verilen para ve bahşişlerden sonra onlara asla ürkütücü görünmüyordu. Gündelik ticarete o gün bir de edebi ziyafet çeşnisi verilmişti. Kadın, erkek davetliler lüks bir kokteyle gider gibi giyinmişlerdi. Satılan kitaplardan bazılarının yazarları da, tesadüfen gibi orada bulunuyorlardı. Aralarında belli başlı adamlar da vardı. Ayakta kokteyl içen, güzel, küçük sandviçler yiyen davetliler ile yazarlar arasında, yine tesadüfen gibi, tanışmalar oluyor; grup halinde, onlardan her biri için ayrılmış küçük masalara gidiliyor; karşılıklı türlü komplimanlarla yazılıp imzalanıyor ve kasa durmadan işliyordu. Büyük bir canlılık ve neşe ile konuşmalarına rağmen yazarlardan bazılarım bu tezgahtarlık durumundan biraz sıkılıyor gibi gördüm. Fakat belki de bu benim şarklı kuruni tumdan ibaretti. Dükkan sahibinin o gün kokteyllere ve sandviçlere kaç para sarf ettiğini bilmiyorum. Fakat benim bile koltuğumda bir kaç bin franklık kitapla sokağa çıkmış olmama göre, hasılat çok iyi olacaktı. Masaların bir kısmını dolduran kitap yığınları, kar gibi erimişti.

  Birçok basımevleri ve başka organizasyonlar, sık sık buna benzer günler ve törenler düzenlerler. Bende, hatta Fransız gonco-i urt (Gonkur) akademileri başta olmak üzere birçok cemiyetlerin senelik şiir, roman vb. mükafatlarının biraz da halkı kitap almaya ve okumaya teşvik maksadıyla yapıldıkları kuskusu uyanmıştır.

  Bu sonbahar mevsiminin hemen her bir iki haftasına rastlayan mükafat günlerinde, çarşıların hali görülecek şeydir. Hele Goncourt Mükafatı günü, akşam üstüne doğru, en sapa mahalle pazarlarında adeta yaya kaldırımlarına tezgah kurulur. Her yaşta birçok orta halli ve hatta fakir insanlar, filelerine doldurdukları ucuz zerzevatlar arasına, bir iki tane de, belinde boyası kurumamış kuşağıyla o gün mükafat kazanan kitaptan bir tanesini sıkıştırırlar.

 5. #5

  Standart Güzel Sözler

  Güzel Sözler  *Kitapsız büyüyen çocuk, susuz yetişen fidana benzer. (Çin atasözü)

  *Kitap, hiç aldatmayan bir arkadaştır. (G.De Pixerecourt)

  *Kitapsız yaşamak, kör, sağır, dilsiz yaşamaktır. (Seneca)

  *Ademin hayvaniyeti yemekle, insaniyeti okumakla kaimdir. (Namık Kemal)

  *Okuma hevesini dünyanın bütün hazinelerine değişmem. (Gibbon)

  *Kitaplarım, bana yetecek kadar büyük bir krallıktır. (Shakespeare)

  *Yabani uluslar dışında her ülke kitaplar tarafından yönetilir. (Voltaire)

  *Kitap, tek ölümsüzlüktür. (R.Choate)

  *Kitaplar ruhun gıdasıdır. (Japon atasözü)

  *Kitaplar zekanın çocuklarıdır. (J.Swift)

  *Ben kitaplarımı yaratmadan onlar beni yarattı. (Montaigne)

  *Kitapları seviyor musunuz? O halde bütün hayatınız boyunca mesut olacaksınız demektir. (Jules Clarette)

  *Mümkün olsaydı her karış toprağa buğday eker gibi kitap ekerdim. (Horace)

  *Kitaplar hakkında üç tavsiyem var:
  1. Bir yaşım doldurmamış bir kitabı okumayın.
  2. Sadece çok tanınmış kimselerin eserlerini okuyun.
  3. Sevmediğiniz kitapları okumaya çalışmayın. (Emerson)

  *İnsan ne kadar çok kitap okursa o kadar çok büyüyeceğini bilmelidir. (John Bangs)

  Kitaplar hiç solmayacak bitkilerdir. (Herrick)

  *Kitaplar, sessiz öğretmenlerdir. (Gellius)

  *En iyi kitapların okunması, geçmiş yüzyılların en büyük insanlarıyla konuşmak gibidir. (Descartes)

  *Kitaplar yaşadıkça "geçmiş" diye bir şey olmayacaktır. (Bulver Lytton)

  *Bir kitap yürekten gelmişse ancak o zaman başka yüreklere ulaşabilir. (Carylee)

  *Bir tek kitap yazmak için yarım kitaplık okuyunuz. (Samuel Johnson)

  *Bu bir kitap değildir dostum. Buna dokunan bir insana dokunur. (Whitman)

  *İyi kitaplar çok iyi, kötü kitaplar da çok kötüdür. (Emerson)

  *Kitap, içimizdeki donmuş denizin buzlarını kırmaya yarayan bir gereçtir. (Franz Kafka)

  *Bazı kitaplar tad almak, bazı kitaplar yutulmak, bazı kitaplar da çiğneyip sindirmek içindir. (Bacon)

  *Okunması gereken kitaplar az okunur. (Orson Welles)

  *Son sayfasını okuyup bitirdiğimizde bir dostunuzu kaybettiyseniz, okuduğunuzun gerçekten iyi bir kitap olduğuna inanabilirsiniz. (Faul Svveney)

  *Okuma zevkini kazanamayanın öğrenimi yarıda kalmış demektir. (P. Fecaat)

  *Okunan bir kitap insan zekasını daha fazla genişletir. Onun için bir daha eski haline gelmek imkansızdır. (O.VV.Holmes)

  *Okuduğunuz kitap sizi fikren yükseltir, içinizi asil ve mert duygularla doldurursa onun hakkında yargıya varmak için bir duygu yeterlidir. (Pope)

  *Kitap, tek ölümsüzlüktür. (Rufus Choote)

  *Kitapsız bir ev, ruhsuz bir vücut demektir. (Cicero)

  *En iyi bir kitap al. Onlar zengin nimet yağmurları yağdırırlar ve öyle güzel mutluluklar getirirler ki çocuklarına ve torunlarına kadar gider. (Gellius)

  *Kitaplar, benim sevgili dostlarım, gerçek yol gösterenlerimdir. Çünkü ikiyüzlülük etmeden bana görevimi hatırlatırlar. (Benjamin Franklin)

  *Gençliğini kitaplarla beslemeyen ulusların sonu acıdır. (Ovidius)

  *Kitabın etkisini gördükten sonra, hükümdarlar bile kitap yazmaya başladılar. (Alfred de Vigny)

  *İnsan bir kitabı her açışında yeni bir şey öğrenir. (Çin atasözü)

  *Kitap, sağırlara seslenen dilsiz dostlardır. (Hollanda atasözü)

  *Kitap, insanın cebinde taşıdığı bir bahçe gibidir. (Arap atasözü)

  *Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür. Kültür, okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak, ders almak,düşünmek, zekayı eğitmektir. (Atatürk)


 6. #6

  Standart Kitap Türleri

  KİTAP TÜRLERİ


  Kitapları türlerine göre çeşitli gruplara ayırabiliriz.

  • Başvuru Kitapları:
   Bu gruba giren kitaplar bize değişik, çeşitli yararlı bilgiler verirler. Sözlükler, ansiklopediler, yazım kılavuzları gibi. Başvuru kitaplarının konuları kısa sürede bulunabilsin diye çoklukla harf sırasına göre hazırlanır.
  • Bilgi Kitapları:
   Bunlar öğretici kitaplardır. Bize bilmediğimiz konularda yeni bilgiler verirler. Yeni bilgiler, düşünce ufkumuzu genişletir. Bilgili insanlar daha doğru kararlar verirler. Ders kitaplarımız bilgi kitaplarıdır. Doğru bilgi kitaplarını dikkatle okumalıyız.
  • Meslek Kitapları:
   Belirli meslekler için hazırlanmış kitaplardır. Mesleğinde daha başarılı olmak isteyenler bu tür kitaplardan yararlanırlar. Meslek kitaplarından oluşan kütüphaneler de vardır.
  • Edebi Kitaplar:
   Romanlar, öyküler, masallar, gezi ve şiir kitapları, anılar bu gruba girer. Bu kitaplar kolay okunur. Okuyanı dinlendirir, düşündürür, duygulandırır.
  • Çocuk Kitapları:
   Çocuklar için yazılan yapıtlara çocuk kitabı denir. Çocuk kitapları çocuklara bilgi verir. Çocukların duygu, düşünce dünyasını geliştirir.
  helping_never, sevil_35 ve kibele68 bunu beğendi.

 7. #7

  Standart Hafta İle İlgili Şiirler

  Şiirler
  Kitap Sevgisi


  Benim ufak bir odam var,
  inleniyor orda başım.
  İçindeki şu kitaplar,
  En sevgili arkadaşım.
  Beni bana veren odur,
  Gerçek yolu ondan başlar;
  Bin bir çiçek deren odur,
  Onunla dost büyüsü başlar.
  Kitap ruhun kaynağıdır,
  Bu kaynaktan iç arkadaş;
  Kitap ilmin orağıdır,
  Ektiğini biç arkadaş.
  Uzun sözün kısası bu:
  Boş değirmen, kitapsız ev.
  Nasihatım değil kuru,
  Kitabı sev, kitabı sev!

  R.Necdet EVRİMER  Kitaplığım Açıldı

  Benim en mutlu yolum,

  Kitaplığım okulum,
  Aydınlık sağım, solum...
  Sevinirim coşarım,
  Ben buraya koşarım.
  Kitaplar dizi dizi,
  Güldürür yüzümüzü,
  Arttırır bilgimizi,
  Sevinirim coşarım,
  Ben buraya koşarım...İ
  lmin temel taşı bu,
  Bize can yoldaşı bu,
  Yükselişin başı bu,
  Sevinirim coşarım,
  Ben buraya koşarım...
  Okuduğum her satır,
  Kafamı aydınlatır,
  Bana neler anlatır,
  Sevinirim coşarım,
  Ben buraya koşarım...

  Hasarı TURAN
  sevil_35, arnasi, kibele68 ve 1 kişi daha bunu beğendi.

 8. #8

  Standart

  teşekkürler
  TeAcHeR bunu beğendi.

 9. #9

  Standart

  saol teşekkürler
  TeAcHeR bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası 10 Aralık gününü içine alan hafta
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 09.Aralık.2009, 20:00
 2. Milli Takım Dünya Kupası'nı elimizden alan adama emanet
  Konu Sahibi CaSh Forum Milli Takim ve Diger Spor Aktiviteleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 17.Ekim.2009, 15:12
 3. Aile Haftası 15 Mayıs Tarihini İçine Alan Hafta
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 13.Mayıs.2008, 21:58
 4. Dünya Çocuk Günü Ekim ayının ilk Pazartesi Günü
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 23.Nisan.2008, 15:37
 5. Dünya Sağlık Günü 7 Nisan
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02.Nisan.2008, 09:06