Gittigidiyor Reklam

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hakkında genel bilgi 23 Nisan 1920 Büyük Millet Meclisi'nin açılış günüdür. Her 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı birlikte kutlarız. Egemenlik yönetme yetkisidir. Ulusal egemenlik; yönetme yetkisinin ulusta olmasıdır. Osmanlı imparatorluğu döneminde egemenlik padişah­ta idi. Padişah ülkeyi dilediği gibi yönetirdi. imparatorluğun son yıllarında padişahlar rahatlarını düşündüler. Yurt bakımsız kaldı. Ülke sorunları yüzüs­tü

Bu konu 12589 kez görüntülendi ve 17 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

  5 üzerinden 5.00 | Toplam: 7 kişi oyladı ve 12589 kez incelendi.


Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

  Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hakkında genel bilgi


  23 Nisan 1920 Büyük Millet Meclisi'nin açılış günüdür. Her 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı birlikte kutlarız.

  Egemenlik yönetme yetkisidir. Ulusal egemenlik; yönetme yetkisinin ulusta olmasıdır. Osmanlı imparatorluğu döneminde egemenlik padişah­ta idi. Padişah ülkeyi dilediği gibi yönetirdi. imparatorluğun son yıllarında padişahlar rahatlarını düşündüler. Yurt bakımsız kaldı. Ülke sorunları yüzüs­tü bırakıldı. Bu sırada Birinci Dünya Savaşı başladı. Savaş dört yıl sürdü. Bizimle birlikte olanlar savaşta yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenil­miş sayıldık. Yurdumuz İngilizler, Fransızlar, Yunanlılar, İtalyanlar tarafından paylaşıldı. Padişah ve yandaşları ülkenin paylaştırılmasına ses çıkarmadılar.

  Mustafa Kemal Paşa Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak için İstanbul’dan Samsun'a 19 Mayıs 1919 günü geldi. Samsun'dan Amasya'ya, oradan Erzurum'a ve Sivas’a gitti. Sivas ve Erzurum'da kongreler topladı. Mustafa Kemal Paşa egemenliğin ulusta olduğuna inanıyordu. Bu inançla «Ulusu yine ulusun gücü kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da ulusal egemenliktir» diyordu. Yurdun dört bir yanından seçilip gelen temsilciler - milletvekilleri - Ankara'da 23 Nisan 1920 günü toplandılar.

  İlk Büyük Millet Meclisi'nin toplandığı yapı Ankara'da Ulus Alan'ından istasyona giden caddenin başındadır. Bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olan bu yapı tek katlıdır. O yıllar ülkemiz yokluk yoksulluk içindeydi. Milletvekillerinin oturduğu sıralar bir okuldan getirildi. Meclis gaz lambası ile aydınlanıyor, soba ile ısınıyordu. Top seslerinin Ankara'da duyul­duğu zamanlarda bile meclis düzenli toplandı.

  Ulusal Kurtuluş Savaşımızla ilgili bütün kararlar bu mecliste alındı. Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde ulusumuz dünyaya Ulusal Kurtuluş Savaşı dersi verdi. Ezilen uluslara kurtuluş yolunu açtı. Bağımsızlık savaşının öncüsü olan kurtuluş savaşımız yeryüzünün öteki uluslarına örnek oldu.

  23 Nisan 1920 ilk Büyük Millet Meclisi'mizin toplandığı gündür. 23 Nisan, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. Bu gün Milli Egemenlik Bayramı'mızdır.

  23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk'ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine son yıllarda yabancı ulus­ların çocukları da katılmaya başlamıştır. Atatürk çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı. «Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.» diyen Atatürk, yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı. 23 Nisan'da yönetim birimleri seçimle gelen kurullar bir süre çocuklara bırakılır. Bu güzel gelenek her yıl yinelenir. Her 23 Nisan'da yurdumuz bir bayram alanı olur. Çocuklar törenlerde konuş­malar yaparlar, şiirler okurlar. Gece fener alayları düzenlenir.

  23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı egemenliğin ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Çocuk bayramımızdır. Yarının büyükleri olan siz çocukların bayramıdır.


 2. #2

  Standart Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Açıklama

  Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Açıklama  23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

  Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

  Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

  Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.
  Milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun.

  Atatürk diyor ki:
  “Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”
  545454, helping_never ve ümitçömez bunu beğendi.

 3. #3

  Standart Konuyla İlgili Güzel Sözler

  Konuyla İlgili Güzel Sözler


  * Korku üzerine hakimiyet bina edilmez.
  * Yeni Türkiye Devleti’nin yapısının ruhu, milli egemenliktir. Milletin kayıtsız şartsız egemenliğidir.
  * Bu memleket tarihte Türk’tü, bugün de Türk’tür ve sonsuza kadar Türk olarak yaşayacaktır.

  ATATÜRK DİYOR Kİ
  * Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.
  * Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir.
  * Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur.
  * Özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir.
  545454, ümitçömez ve helping_never bunu beğendi.

 4. #4

  Standart 23 Nisan

  23 Nisan  *23 Nisan 1920 günü. Büyük Millet Meclisi Ankara'da toplanarak ulusun egemenliğini ilan etmişti. O heyecanlı günü yaşamış olan bir büyüğümüz şunları anlatıyor :

  O gün, şimdiki Ulus Meydanında bir tabur piyade sıralanmıştı. Askerlerin arkasında da Ankaralılar toplanmıştı.

  Saat on dörtte, birkaç yüz kişilik bir kafile, başlarında Mustafa Kemal olduğu halde Taşhan'a iniyordu. Bu bir avuç insan, yok edilmek istenen bir ulusu kurtarmak için birleşmişlerdi. Hepsinin ümidi de Mustafa Kemal'de idi.
  Büyük Millet Meclisi olarak kullanılacak taş binanın pencerelerine ufak bayraklar asılmıştı. Binada başka bir olağanüstü durum göze çarpmıyordu. Sağdaki küçük kapıdan, önce Mustafa Kemal, mebuslar içeriye girdiler. Bir koridoru geçtikten sonra sağdaki salona girdiler. Salonda tahta bir kürsü tam kapının karşısına konmuştu. Oturmak için de okul sıraları dizilmişti. Salonu ısıtmak için bir soba kurulmuştu. Sobada eğri büğrü bir kaç boru yükseliyordu. Tavanda da bir gaz lambası sallanıyordu.

  Herkes yerine oturunca, Sinop mebusu olan yaşlı bir zat başkanlık kürsüsüne geldi. Meclisi açtı. Onun bu sırada yaptığı konuşma heyecanla dinlendi.

  Meclisin ertesi günkü toplantısında, Mustafa Kemal, Mondros Mütarekesinden beri geçen olayları açıkladı. Bundan sonra Büyük Millet Meclisi'nin hak ve yetkilerini belirten bir teklifi Meclise sundu. Bunun kabul edilmesiyle Büyük Millet Meclisi yasama ve yürütme yetkilerini kazandı. O günkü toplantıda Mustafa Kemal Birinci Başkan seçildi. Böylece Büyük Millet Meclisi Başkanı oldu.
  helping_never ve 545454 bunu beğendi.

 5. #5

  Standart 23 nisan örnek konuşma metni-1

  23 nisan örnek konuşma metni-1  Sevgili Arkadaşlar;

  23 Nisan 1920, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı gündür.. Atatürk, 23 Nisan gününü, bayram yapalım diye biz çocuklara armağan etmiştir.
  Meclisimiz, Kurtuluş Savaşı’nın en ateşli günlerinde açıldı. Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti’nin içine düştüğü durumu, düşmanlarımızın yurdumuzu paylaşmak için topraklarımıza nasıl saldırdıklarını ve Atatürk’ün Samsun’a, Amasya’ya Erzurum’a ve Sivas’a hangi zor şartlar altında gittiğini hepiniz biliyorsunuz. Mustafa Kemal Atatürk, düşmanı topraklarımızdan, ancak savaşarak atacağımıza inanıyordu. Bu nedenle, ülkemizin ileri gelenlerini bir meclis çatısı altında toplamak için var gücüyle çalıştı. 23 Nisan 1920 günü, Ankara’da ilk Meclis Toplantısı yapıldı. Padişah İstanbul’da, milletin vekilleri ise Ankara’daydı. Artık padişahın hiçbir etkinliği kalmamıştı. Çünkü bu millet, ulusal egemenliğini kazanmak istiyordu. Bütün kararları meclis veriyor ve padişahı devreden çıkarıyordu. Sonunda Kurtuluş Savaşımız kazanılmış, Ulusal egemenliğimiz ise padişahın elinden alınıp, milletimize verilmişti.

  Ulusal kelimesi ulustan türemiştir. Ulus, aynı zamanda Millet kelimesinin de karşılığıdır. Aralarında dil, duygu, gelenek ve görenek birliği olan insanlar topluluğuna ulus, ya da millet diyoruz. Egemenlik ise; hâkim olma, yönetme gücünü elinde bulundurma anlamına gelir.

  Öyleyse, Ulusal Egemenlik sözlerinden şunları anlayabiliriz; Ulusu meydana getiren insanların, yönetme yetkisini bütünüyle elinde bulundurması. Elbette ki, bir ulusu meydana getiren bütün fertlerin yönetici olması düşünülemez. Ulus, yani millet, yetkisini vekilleri aracılığı ile kullanmaktadır. Kim bilir belki de, gelecekte milletimiz, kendisine vekil olmak için bizlere de yetki verebilir.
  Bu büyük bayram, hepimize kutlu olsun!..
  545454 ve helping_never bunu beğendi.

 6. #6

  Standart 23 nisan örnek konuşma metni-2

  23 nisan örnek konuşma metni-2  Sevgili çocuklar ,saygı değer meslektaşlarım,kıymetli misafirler!

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama programına hepiniz hoş geldiniz.

  Nedir 23 Nisan ay ve gün mü belki ama Adından da anlaşıldığı gibi ulusal egemenlik asıl vurgulanması gereken nokta işte burası
  Milletin kendi kaderini kendi eline aldığı var olma ve yok olma savaşını verdiği haklarını kazanarak kendi kendine egemen olduğu gösterdiği ve bunu bütün dünya ilan ettiği yani ilk Türkiye Büyük Millet Meclisini açıldığı gün ve ay dır.
  23 Nisan la bugünkü Cumhuriyet yönetimine kavuştuk 23 Nisan la bugünkü modern toplum yaşantımıza sahip olduk Egemenliğimizin teminatı millet Milletimizin teminatı ise ..... Köyümüzün ,şehrimizin, ülkemizin teminatı ise yani geleceğimizin yarınlarımızın umutlarımızın hayallerimizin teminatı ise siz evet
  şurada toplanan siz sevgili çocuklar sizlersiniz.Bu gerçeği çok önceden gören Ulu Önder Atatürk hangi gerçekleri nasıl teminat altına alacağını bildiğinde bugünü
  çocuklara armağan etti
  işte ulusal egemenlik işte Çocuk bayramı!


  23 Nisan mevsim gibi bahardır 23 Nisan çocuk gibi genç ve tazedir.
  23 Nisan yağmursa çocuklarımız sevgi damlacıklarıdır.
  Mevsim baharsa Çocuklarımız gelecek yazın meyvalarıdır.

  Konuşmamı uzatmadan her 23 Nisanda tıpkı bu mevsimde yeşeren kaysı tomurcukları gibi bu çocuk bayramında da Başta dünyamız olmak üzere ülkemize
  Ve en yakın çevremize insan haklarına saygı, sevgi,barış hoşgörü ve kardeşlik tomurcuklarının yeşermesini diler saygı ve sevgilerimi sunarım.

  BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN.

  Turgut LENK

  Okul Müdür V.
  helping_never ve 545454 bunu beğendi.

 7. #7

  Standart 23 nisan örnek konuşma metni-3

  23 nisan örnek konuşma metni-3  Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, yarınlarımızın güvencesi çocuklarımıza hediye ettiği 23 Nisan Çocuk Bayramı, bu alanda hem dünyada bir ilki oluşturmakta, hem de geleceğin cumhuriyet nesillerine, atamızın verdiği önemi ifade etmektedir.

  Cumhuriyetin geleceğini gençlere ve yarının sahipleri çocuklara emanet edecek kadar çocuklarımıza ve gençlerimize güvenini ifade eden Atatürk, onlara bir de bayram armağan etmiştir. Bugünde bizlere düşen görev; hem atamızın emanetlerinin sahibi olduğumuzu göstermek, hem de atamızın aziz hatırasını en yoğun ve güzel biçimde yad etmek olmalıdır.

  Özellikle ülkemize, devletimize ve milletimize yönelik bölücü ve yıkıcı faaliyetler karşısında, her zamankinden daha fazla cumhuriyetimizin ilkelerine sahip çıkma, birliğimize ve bütünlüğümüze sahip çıkma mecburiyetinde olduğumuz açıktır. Bu tür bayramları da bu şuur ve düşünce içerisinde değerlendirmek durumundayız.

  İşte 23 Nisan'ın bir başka anlamı ve işlevi de burada karşımıza çıkmaktadır. Bu günde hem çocuklarımıza bu şuuru vermenin gayreti içerisinde olacağız. Hem de çocuklarımıza, kendilerine emanet edilen değerleri ve emanetlerin büyüklüğünü anlatacağız. Çünkü; devletimize, cumhuriyetimizin temel değerlerine ve milletimizin bütünlüğüne yönelik saldırılar bugün olduğu gibi, yarın da devam edecektir. Gelecek nesillerin uyanık ve bu gibi düşmanca saldırılara karşı hazırlıklı olması için onlara gerçekleri anlatmalı, yüklendikleri emanetin büyüklüğünü bugünden öğretmeliyiz. 23 Nisan'da hepimizin öncelikli görevi bu olmalıdır.

  23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı daha vardır: Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bu günde bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden atalarımızın emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşıyabileceğimizi konuşmalıyız, diye düşünüyorum.

  Tarihin akışı içerisinde, milletlerin kaderinde olumlu veya olumsuz olarak etkili olan binlerce devlet adamı yer almıştır. Bugün bunların pek çoğunun bırakınız eserlerini, isimlerini dahi hatırlayamazsınız. Oysa Cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önderimiz Atatürk gibi devlet adamı ve halk kahramanları, bıraktıkları eserler ve bu eserlere sahip çıkan milyonlarla sonsuza kadar yaşayacaklardır. Atatürk gibi kahramanları farklı kılan ve tarihe altın harflerle yazdıran gerçek de budur.

  Bu nedenle Atatürk'ü ve bizlere emanet ettiği büyük eseri sonsuza kadar yaşatma hususundaki kararlılığımızı, nedenleriyle birlikte çocuklarımıza anlatmalıyız. Anlatmalıyız ki, gelecek kuşaklar uyanık, kararlı ve bilinçli olabilsinler. Tarihi mirasımızı koruma ve kollama konusundaki ödevlerini yerine getirebilsinler.

  Bu duygularla, bütün çocuklarımızın 23 Nisan Bayramını kutluyor, hepsine sevgilerimi sunuyorum.

  MEHMET URSAVAŞ (Sos.Bilg.Öğrtm.)
  helping_never ve 545454 bunu beğendi.

 8. #8

  Standart 23 Nisan Örnek Kutlama Programı-1

  23 Nisan Örnek Kutlama Programı-1  23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMA PROGRAMI

  1- Sayın Kaymakamım, Sayın Daire Amirlerim, Değerli Öğretmen Arkadaşlarım, Sevgili Öğrenciler ve Değerli Türkeli Halkı,23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı .... Yıldönümü kutlamaları başlamıştır.

  2- Sayın Kaymakam, Sayın Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı tarafından okulların ve halkın bayramı kutlancaktır.

  3- Sizleri Atatürk ve Türk büyüklerinin manevi huzurunda 1 dakikalık saygı duruşuna, ardından Atatürk İköğretim Okulu müzik öğretmeni Saniye ATEŞOĞLU yönetiminde İstiklal Marşımızı söylemeye davet ediyorum.

  4- "Türk çocuğu, iyice bak ve tanı
  İstiklal güneşi bu baştan doğdu.
  Salgından kurtardı güzel vatanı
  Bütün düşmanları yurdundan kovdu."

  Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Atatürk İlköğretim Okulu Müzik Öğretmeni Saniye ATEŞOĞLU yapacaktır.

  5- “Egemen olmayan boyun eğmek zorunda kalır.”

  Çok Programlı Lise Müzik Öğretmeni Hakan ÜNLÜ'nün müziği eşliğinde Atatürk İlköğretim Okulu Müzik Öğremeni Saniye ATEŞOĞLU'nun yönetimindeki korodan şarkılar dinleyeceksiniz.

  6- "Hiç dinlenmeden yürüyecek gençlik izinde
  Sen varsın Türkiye'min kışında baharında yazında
  Bir sevda gibi hep tütersin başımda
  Ne mutlu Türk'üm diyene ... diyen sesinle"

  Gazi Mustafa Kemal Yatılı İlköğretim Bölge Okulu 8-A sınıfı Öğrencisi Fatih ATEŞ "23 Nisan" adlı şiirini okuyacaktır.

  7- "Erkek ve kız çocuklarımızın aynı suretle bütün tahsil derecelerinde talim ve terbiyelerinin amelî olması önemlidir."

  Gazi Mustafa Kemal Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'ndan 6-D sınıfı öğrencisi Emine KARACAN "Yaşa 23 Nisan" adlı şiirini okuyacaktır.

  8- "Ey yükselen yeni nesil... İstiklal sizindir.Cumhuriyeti biz kurduk siz yaşatacaksınız."

  Gazi Mustafa Kemal Yatılı İlköğretim Bölge Okulu ana sınıfı öğrencisi Şeyma SARI "23 Nisan" adlı şiirini okuyacaktır.

  9- "Gönlümüz gamlı değil, kalbimiz küskün değil
  Bu düğün yeryüzünde görülmüş değil
  Ey yüceler yücesi, dün değil bugün değil
  Sen dünyalar durdukça bu dünyanın başısın"
  Atatürk İlköğretim okulu 7-B sınıfı öğrencilerinden Derya ERMİŞ "Türk Çocuğu Diyor ki" adlı şiirini okuyacaktır.
  10- "Uygarlık öyle bir ışıktır ki ona uzak olanları yakar yok eder"

  Atatürk ilköğretim okulu anasınıfı öğrencilerinden Hakan Ömer KARATAŞ "23 Nisan" adlı şiiri okuyacak

  11- "Türk oğlusun iyi sarıl atana
  Toprağa su diye kanını katana Düşün borcunu tam veriyor musun?

  Atatürk İlköğretim Okulu Öğrencilerinden Özkan YILDIZ "Egemenlik Bayramı" adlı şiiri okuyacak

  12- Korur serhatleri her Türk canıyla
  Sulanmış bu toprak şehit kanıyla
  Edirne'den Kars'a dört bir yanıyla
  Anadolu Türk'ün vatanıdır hey !

  Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencilerinden Nurdan IŞIK "23 Nisan" adlı şiiri okuyacak.

  13- "Bayrağın altında yürüyen yiğit
  Bastığın toprağı tanıyor musun?
  Altında yatıyor binlerce şehit
  Onların sesini duyuyor musun?

  Cumhuriyet İlköğretim Okulu Öğrencilerinden Kaan UYANIK "23 Nisan" adlı şiiri okuyacak.

  14- "Milli kültürün her çığırda yükselmesini Türk milletinin temel direği olarak kabul edeceğiz"

  Cumhuriyet lköğretim Okulu ana sınıfı öğrencisi Safa ÖLGEN " Atatürk" adlı şiiri okuyacak.

  15- Atatürk Diyor ki : Gençler, siz almakta olduğunuz irfan ve terbiye ile insanlık meziyetinin vatan sevgisinin fikir hürriyetinin en kıymetli sembolü olacaksınız.

  Gazi Mustafa Kemal Yatılı İlköğretim Okulu ana sınıfı öğrencilerinin ront gösterisini izleyeceksiniz.

  16- "Gözleri hep ilerde, başları hep yukarı
  Nasıl çağlarsa dağda bütün heybetiyle su
  Koşuyor zaferlere doğru gençlik ordusu

  Atatürk İlköğretim Okulu ana sınıfı öğrencilerinin hazırladığı ront gösterisini izleyeceksiniz.

  17- "Gökte yanan güneşi koparıp tan yerinden
  Elimizde meş'ale gibi taşımaktayız.
  Bütün varlığımızla şimdi biz ayaktayız."

  Atatürk lköğretim Okulu 3. Sınıf öğrencilerinin hazıladığı ront gösterisini izleyeceksiniz.

  18- "Egemenlik verilmez alınır."

  Cumhuriyet İlköğretim Okulu anasınıfı öğrencilerinin hazırlamış olduğu ront gösterisini izleyeceksiniz.

  19- "Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, yok olur."

  Cumhuriyet lköğretim Okulu 3. Sınıf öğrencilerinin hazırladığı ront gösterisini izleyeceksiniz.

  20- "Yeni Türkiye'nin öz cevheri ulusal egemenliktir.Ulusun kayıtsız şartsız egemenliğidir."

  23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yapılan resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödülleri verilecektir.


  Şiir dalında yapılan yarışmada,
  İkinci Kademe :
  1. Cumhuriyet İlköğretim Okulundan Gözde KOCAER
  2. Atatürk İlköğretim Okulu'ndan Fatih ÖZCAN
  3. Gazi Mustafa Kemal Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'ndan Önder Can olmuştur.

  Ödüllerini vermek üzere İlçe Kaymakam Vekili “Kazım ÜSÜTÜNEL”i buraya davet ediyoruz.

  Resim Dalında yapılan yarışmada,
  Birinci Kademe
  1. Atatürk İlköğretim Okulu'ndan İsa ÖZALP
  2. Atatürk İlköğretim Okulu'ndan ELİF ASOY
  3. Cumhuriyet İlköğretim Okulu'ndan Ece DEMİREL

  İkinci Kademe
  1. Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'ndan Nagihan DEMİREL
  2. Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'ndan Huriye ÜSTÜNDAĞ
  3. Cumhuriyet İlköğretim Okulu'ndan Gülnihal ÖZÇELİK olmuştur

  Ödüllerini vermek üzere Garnizon Komutanı “Ersin ŞEN”i buraya davet ediyoruz.

  - İlçe genelinde yapılan futbol müsabakasında
  Helaldı İlköğretim Okulu Birinci olmuştur.Ödülünü vermek üzere İlçe Belediye Başkanı “Halil DİLEK ÖZCAN”ı buraya davet ediyoruz.

  - 100 metre koşu yarışması kızlarda

  1. Gazi Mustafa Kemal Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndan Cemile YILDIZ
  2. Atatürk İlköğretim Okulu’ndan Tülay AKIN
  3. Gazi Mustafa Kemal Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’ndan Meral DEMİRCAN

  - 100 metre koşu yarışması erkeklerde

  1. Atatürk İlköğretim Okulundan Fahrettin Çiçek
  2. Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Bölge Okulu’ndan Naim Demircan
  3. Atatürk İlköğretim Okulu’ndan Alper Kurt olmuştur

  Ödüllerini vermek üzere Cumhuriyet Başsavcısı “Ali Urunca”yı buraya davet ediyoruz.

  21- “Egemenlik ulusundur.TBMM’den başka hiçbir makam ulusun alın yazısında etken olamaz.”

  Atatürk ve Cumhuriyet ilköğretim Okullarının birlikte hazırladığı halk oyunları gösterisini izleyeceksiniz.

  22- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programı burada sona ermiştir. Arz ederim.
  helping_never ve 545454 bunu beğendi.

 9. #9

  Standart 23 Nisan Örnek Kutlama Programı-2

  23 Nisan Örnek Kutlama Programı-2  23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMA PROGRAMI

  1- Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Milli Eğitim Müdürüm, Sayın Daire Amirleri, Saygı Değer Öğretmenler, Sevgili Öğrenciler ve Değerli Türkeli Halkı,
  Bugün burada, Büyük Önder Atatürk’ün 1920’de Türk Milletinin bağımsızlığı ve çağdaşlaşması yolunda atılan ilk adım olan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının ... Yılı kutlamaları için toplanmış bulunuyoruz. Arz ederiz.

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Hepimize kutlu olsun!...

  Bayram kutlaması için İlçe Kaymakamımız, beraberinde Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı, okullarımızın ve halkımızın bayramını kutlayacaklardır.

  2- Dalgalan dalgalan şanlı bayrağım
  Yurdumun en büyük bayramı bugün
  Ufuklar gül açsın gülsün toprağım
  Yurdumun en büyük bayramı bugün

  İlçemiz Çok Programlı Lise Müdür yardımcısı Hamdi GÜNEL’in vereceği komut ile Gazi Mustafa Kemal Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müdür Yardımcısı Saniye ATEŞOĞLU ve Çok Programlı Lise Müdür Yardımcısı Hakan ÜNLÜ yönetiminde “İstiklal Marşı”mız okunacaktır.
  Sizleri ilkönce Atatürk ve onun yanında bulunan tüm büyüklerimiz için bir dakikalık saygı duruşuna, ardından İstiklal Marşı’mızı söylemeye davet ediyorum.

  (Bütün Okullar İstiklal Marşı için Bayrak-Flama al Hazır ol! Dikkat! (İstiklal Marşı okunduktan sonra rahat...))

  3- Rengini kanımdan alan bayrağım,
  Atamdan yadigar kalan bayrağım,
  Gözüme, gönlüme dolan bayrağım.
  Selam sana halden, maziden selam,
  Sayısız şehitten, gaziden selam...

  Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapması için İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Sayın Saim ÇELEBİ‘yi kürsüye davet ediyoruz.  4- “Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları, yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize, durmadan, yorulmadan yürüyecektir.”M.Kemal ATATÜRK

  Tüm öğrencilerin katılımı ile Atatürk İlköğretim Okulu 5/B sınıf öğrencilerinden “Coşkun KAYA” yönetiminde “Andımız” okunacaktır.

  5- YİRMİ ÜÇ NİSAN bugün,
  Bütün çiçekler sizin,
  Sizin zümrüt çayırlar,
  Dağlar, denizler sizin!

  Cumhuriyet İlköğretim Okulu 7. Sınıf öğrencilerinden Damla Demir “23 Nisan” adlı şiiri okuyacaktır.

  6- “Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve devam ettirecek olan sizsiniz.” M. Kemal ATATÜRK

  Gazi Mustafa Kemal Yatılı İlköğretim Bölge Okulu 7. Sınıf Öğrencilerinden “Tarık AKHAN” adlı şiiri okuyacaktır.

  7- “Uygar bir millet” diyor Atatürk
  “Uygar bir Türk Milleti”
  Bu yoldan dönülür mü geriye?
  Köyleriyle kentleriyle
  Ülkümüz Atatürk’ün istediği Türkiye

  Atatürk İlköğretim Okulu 8. Sınıfı Öğrencilerinden Recep Samet Çetin “Hoş Geldin 23 Nisan” adlı şiirini okuyacaktır.

  8- Bugün yatağımdan hür kalkıyorsun
  Ekmeğim ak, suyum berraksa,
  Ağaçlar çiçek açıyor
  Topraklar ısınabiliyorsa,
  Sesim gür çıkıyor
  Özgür özgür bakabiliyorsam,
  Sen varsın göz bebeklerimde
  Sen varsın Atatürk’üm sen varsın.

  Atatürk İlköğretim Okulu Öğrencilerinin, Anasınıfı Öğretmeni Fatma KURT yönetiminde hazırlamış oldukları ront gösterilerini izleyeceksiniz.

  9- Cumhuriyet İlköğretim Okulu Öğrencilerinin, Anasınıfı Öğretmeni Ayşegül DENİZ yönetiminde hazırlamış oldukları ront gösterilerini izleyeceksiniz.


  10- Gazi Mustafa Kemal Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Öğrencilerinin, Anasınıfı Öğretmeni Elif SAĞLAM yönetiminde hazırlamış oldukları ront gösterilerini izleyeceksiniz.

  11- Elbet yiğit olanlar lâyık böyle toprağa.
  Selâm şanlı orduya, selam şanlı bayrağa
  Selâm İstiklal için çarpışana, ölene,
  Selâm toprağa düşüp ölürken de gülene...

  İl deneme sınavında, Cumhuriyet İlköğretim okulu, 4-A sınıfı öğrencisi Ozan Aydın ve Atatürk İlköğretim Okulu 8-B sınıfı öğrencisi Fatih Işık 1. Olmuştur. Öğrencilerimizi, göstermiş oldukları başarıdan dolayı tebrik ediyoruz. Dereceye giren öğrencilerin ödüllerini vermek üzere İlçe Kaymakamımız Ahmet KARAKAYA’yı davet ediyoruz.

  12- Özgürlüğün de, eşitliğin de, adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir. Mustafa Kemal ATATÜRK

  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı konulu şiir yarışmasında :

  Atatürk İlköğretim Okulu 6/A sınıfından Dilek YILDIZ “23 Nisan” adlı şiiriyle 1.
  Cumhuriyet İlköğretim Okulu 8/A sınıfından Osman Demiral “Atama” adlı şiiriyle 2.
  Gazi Mustafa Kemal Yatılı İlköğretim Bölge Okulu 7/A sınıfından Emine Karacan “23 Nisan” adlı şiiriyle 3. Seçilmiştir.

  Dereceye giren öğrencilerin ödüllerini vermek üzere Garnizon Komutanı “Ersin ŞEN”i davet eidyoruz.

  13- Selam ey Başkumandan Mustafa Kemal selâm;
  Emânetin yaşıyor, güven, imanımız tam.
  Omuzlarımız hisar, başlarımız burç yurda,
  Can vermeye ant içtik hepimiz tek uğurda...

  Kompozisyon dalında yapılan yarışmada:
  Atatürk İlköğretim Okulu 8/C sınıfından Ümran DEMİREL 1.
  Cumhuriyet İlköğretim Okulu, 6/A sınıfından Ece DEMİRAL 2.
  Gazi Mustafa Kemal Yatılı İlköğretim Bölge Okulu, 7/A sınıfından Emine KARACAN 3. Seçilmişlerdir.

  Dereceye giren öğrencilerin ödüllerini vermek üzere Belediye Başkanı Halil Dilek Özcan’ı davet ediyoruz.


  14- Bu yol ki hürriyetin, kurtuluşun yoludur,
  Zincirsiz yaşamanın tek çıkar yolu budur.
  Bir daha nikah kıydık sevgili hürriyete;
  Kahramanlık Tanrı’dan vergidir bu millete...

  Resim dalında yapılan yarışmada :
  Gazi Mustafa Kemal Yatılı İlköğretim Bölge Okulu, 8/A sınıfından Huriye ÜSTÜNDAĞ 1.
  Atatürk İlköğretim Okulu, 4/A sınıfından Esin YAĞMUR 2.
  Cumhuriyet İlköğretim Okulu, 5/A sınıfından Yunus Emre ÖZCAN 3. Seçilmişlerdir.

  Dereceye giren öğrencilerin ödüllerini vermek İlçe Milli Eğitim Müdürü SaimÇELEBİ’yi davet ediyoruz.


  15- “Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taçlar tahtlar batar, yok olur.” Mustafa Kemal Atatürk

  Atatürk İlköğretim Okulu Öğretmenlerinden Toper BAYRAMOĞLU’nun hazırlamış olduğu halk oyunları ekibi Kars Yöresi Oyunlarını sunacaklar.


  16- “Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca, hürriyet ve istiklâle sembol olmuş bir milletiz.” Mustafa Kemal Atatürk

  Şimdi de Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencilerinin , Özlem ÖZDEMİR yönetiminde hazırlamış oldukları halk oyunlarını izleyeceksiniz.

  Çocuklar! Bayram yapın, sevinin ve haykırın,
  Engel denen her şeyi güçlerinizle kırın!
  Çocuklar! Bilin ki siz, koca bir cihansınız,
  Vatanın her yerinde fışkıran volkansınız.

  17- Resmi geçit töreni okulların bandosu eşliğinde yapılacaktır.

  18- 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla hazırlanan programımız sona ermiştir. Arz ederiz.
  545454 ve helping_never bunu beğendi.

 10. #10

  Standart 23 Nisan Örnek Kutlama Programı-3

  23 Nisan Örnek Kutlama Programı-3  HÜRRİYET İLKÖĞRETİM OKULU 2005-2006 EĞİTİM –ÖĞRETİM YILI 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMA PROGRAMI

  Sayın Okul Müdürüm,
  Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,
  Kıymetli Öğrenci Velilerimiz,
  Sevgili Öğrenciler.
  T.B.M.M.’nin açılışının 86. yıldönümünü kutlamak için buraya toplanmış bulunuyoruz.
  Hepiniz hoş geldiniz.
  Şimdi saygı duruşu ve istiklal marşımız için okulumuz öğretmeni Süleyman Yeşilpınar’ı buraya davet ediyorum.
  Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur.
  1- Okulumuz 3-B sınıfı öğrencilerinden Tuğba Özdemir’i ‘’23 Nisan’’ adlı şiiri okuması için buraya davet ediyorum.

  2- 2-A sınıfı öğrencilerinden Osman Karpuz ve Tuğçe Yıldız ‘’Bizim bayramımız’’ adlı şiiri okuyacak.

  Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir.

  3-Şimdi anasınıfının dans gösterisini izleyeceğiz.

  4-Şimdi 2-B sınıfı öğrencilerinden Feyza Nur Akkoyun ve Büşra Çiğirdik ‘’23 Nisan’’ adlı şiiri okuyacak.

  Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur.

  5-Şimdide 4-A sınıfı ‘’o şimdi asker’’ gösterisini sergileyecek

  6-Şimdi 5-A sınıfının kızlar defile gösterisini izleyeceğiz.

  7-Şimdide 2-A sınıfının hazırladığı ‘’değirmenci baba’’ rontunu izleyeceğiz.

  Özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir.

  8- Okulumuz 1-A sınıfı öğrencilerinden Sude Nur Ayırıcı ‘’Mutlu gün’’adlı şiiri okuyacak.

  9- Okulumuz 1-B sınıfı öğrencilerinden Esra Aydın ‘’23 Nisan’’ adlı şiiri okuyacak.

  10-Şimdide 3-B sınıfı öğrencilerinin kaşık oyununu izleyeceğiz.

  Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.

  11- Anasınıfından Çağrı ve Yasin Candan ‘’Yeşil Ördek’’adlı şarkıyı seslendirecek

  12-Şimdide okulumuz öğretmeni Gülten Aslan’ın hazırladığı okul korosu eşliğinde şarkılar
  dinleyeceğiz.

  13- Okulumuz 4-B sınıfı öğrencilerinden Sümeyye Sevim ‘’23 Nisan’’adlı şiiri okuyacak.

  14- Okulumuz 5-A sınıfı öğrencilerinden Sevim Oruç ‘’Çocuk Bayramı’’ adlı şiiri okuyacak.

  Vatanı korumak çocukları korumakla başlar.

  15- Şimdi ise sırada 1-A sınıfının playback gösterisi var.

  16-Sırada 5-B sınıfından ‘’Kırık hava’’ oyunu.

  17- Okulumuz ana sınıfı öğretmeni Melek Canga Sümürken’in hazırladığı halk oyunu ekibimizin gösterisini izleyeceğiz.

  Çocuklarını sağlıklı ve bilgili yetiştiremeyen uluslar,temeli çürük binalar gibi çabuk yıkılır.

  18- Şimdide sırada 3-B sınıfının hazırladığı ‘’Kınalı Mehmet’’ oyunu var.

  19-Şimdi 5-A sınıfının hazırladığı ‘’Bahtı kara’’ oyununu izleyeceğiz.

  20-Şimdide 2-A sınıfı öğrencilerinden ‘’yeşil ördek’’ oyununu izleyeceğiz.

  21-Sırada 5-A sınıfının hazırladığı ‘’parayı veren düdüğü çalar’’ isimli oyun var.

  Özgürlüğün de eşitliğinde adaletinde dayanağı ulusal egemenliktir.

  22-Sırada öğrencilerimizin kıyasıya yarışmaları var.

  23-Sırada ödül törenimiz var.

  24-Okulumuzda düzenlenen futbol turnuvasında şampiyon olan …….sınıfının ödüllerini vermek üzere okul müdür yardımcımız Fikret Ünlü’yü davet ediyorum.

  25- Okulumuzda düzenlenen basketbol turnuvasında şampiyon olan …….sınıfının ödüllerini vermek üzere okul öğretmenlerimizden Vedat Işık’ı davet ediyorum.

  26- yarışma ödülleri:

  Balon patlatma yarışması(Filiz Soygül)
  Çuval yarışması(Hakan Ceylan)
  Yumurta taşıma yarışması(Hüseyin Düzenli)
  Bayrak yarışı(Duygu Naycı)
  Halat yarışı (Muharrem Altınalan)

  27-Şimdi bütün öğrencilerimizi müzik eşliğinde dans edip ,oynamaya davet ediyoruz.

  28-T..M.M.’nin kuruluşunun .....yıldönümü kutlama etkinlikleri burada sona ermiştir.Bizi dinlediğiniz için teşekkür eder ,saygılar sunarım.
  helping_never ve 545454 bunu beğendi.


Benzer Konular

 1. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Anlamı ve Önemi
  Konu Sahibi amazon Forum Tarihte Bugün
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 23.Mayıs.2017, 14:27
 2. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı
  Konu Sahibi Tiko Forum Portal Film
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Nisan.2011, 13:25
 3. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı | Kutlu Olsun l 23 Nisan 2010
  Konu Sahibi Overdoze Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 23.Nisan.2010, 11:23
 4. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanıyor
  Konu Sahibi CrueL Forum Eğitim Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Nisan.2008, 14:34
 5. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
  Konu Sahibi CaSh Forum Tebrik,Özel Gün Kutlama ve Hoşgeldiniz
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 27.Mayıs.2007, 01:13