Gittigidiyor Reklam

Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası 21 Mart Nevruz la Başlayan Hafta

Dünyada Türkler ve Bayrakları http://www.ilkokuma.com/belirli_gun/Turk_Dunyasi_Haftasi_dosyalar/image001.jpg TÜRKİYE CUMHURİYETİ http://www.ilkokuma.com/belirli_gun/Turk_Dunyasi_Haftasi_dosyalar/image002.jpg KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ http://www.ilkokuma.com/belirli_gun/Turk_Dunyasi_Haftasi_dosyalar/image003.jpg AZERBAYCAN CUMHURİYETİ http://www.ilkokuma.com/belirli_gun/Turk_Dunyasi_Haftasi_dosyalar/image004.jpg KAZAKİSTAN CUMHURİYETİ

Bu konu 2454 kez görüntülendi ve 17 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası 21 Mart Nevruz la Başlayan Hafta

  5 üzerinden 5.00 | Toplam: 9 kişi oyladı ve 2454 kez incelendi.


Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası 21 Mart Nevruz la Başlayan Hafta

  Dünyada Türkler ve Bayrakları
  [hide]


  TÜRKİYE CUMHURİYETİ
  KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ
  AZERBAYCAN CUMHURİYETİ
  KAZAKİSTAN CUMHURİYETİ
  TÜRKMENİSTAN CUMHURİYETİ

  KIRGIZİSTAN CUMHURİYETİ
  KIRIM ÖZERK CUMHURİYETİ UKRAYNA
  HAZER TÜRKLERİ(MİLLİ BAYRAK –RUSYA)
  TÜRKMENELİ (KUZEY IRAK)
  KUMUK TÜRKLERİ(MİLLİ BAYRAK-RUSYA)
  ÇEÇENİSTAN(RUSYA)
  ÇAVUSŞİSTAN ÖZERK CUMHURİYETİ(RUSYA)
  TUVA ÖZERK CUMHURİYETİ(RUSYA)
  BALKAR ÖZERK CUMHURİYETİ(RUSYA)
  TATARİSTAN ÖZERK CUMHURİYETİ(RUSYA)
  ÖZBEKİSTAN CUMHURİYETİ
  SAKA ÖZERK CUMHURİYETİ(RUSYA)
  ALTAY ÖZERK CUMHURİYETİ(RUSYA)
  DOĞU TÜRKİSTAN (DEVLETİ MİLLİ BAYRAK)
  GAGAVUZ YERİ ÖZERK CUMHURİYETİ (MOLDOVA)
  NOGAY TÜRKLERİ(MİLLİ BAYRAK_ RUSYA)
  KARAÇAY ÖZERK CUMHURİYETİ(RUSYA)
  AFGANİSTAN CUMHURİYETİ TÜRKLERİ
  KARAKALPAKİSTAN ÖZERK CUMHURİYETİ(ÖZBEKİSTAN)
  HAKAS ÖZERK CUMHURİYETİ(RUSYA)
  İDİL URAL TÜRKLERİ (TARİHİ BAYRAK-FİNLANDİYA)
  BATI TÜRKİSTAN DEVLETİ (TARİHİ BAYRAK)
  BATI TRAKYA TÜRK CUMHURİYETİ ( TARİHİ BAYRAK YUNANİSTAN)
  BOSNA VE HERSEK
  [/hide]


 2. #11

  Standart Iran Türkleri

  İRAN TÜRKLERİ
  [HIDE]

  Nüfus : 27 .000.000
  Bulundukları başlıca şehirler : Tebriz, urmiye, Diazziye
  Bölgedeki Türk toplulukları : Azeri Türkleri, Karapapaklar , Kaşkaylar , Türkmenler , Hamseler , Karapapalılar , Geymikler , Şahsevenler , Karadağlılar , Şatrunlu- Iar , Delikanlılar ,Beybağlılar , Bocağcılatlar , Halaçlar , Karaylar , Timurtaşlar ve Avşarlar.
  Siyasi ve idari konumlan : Bulundukları ülkenin idari yapısına uymaktadırlar .Farsça'nın etkin olduğu bölge- Ierdeki Türk kökenliler Şii-müslümandırlar . Buna rağmen özellikle Tebriz'de yaşayan
  Azeriler milli benliklerini korumak için tarih boyunca mücadele etmişlerdir .Ancak acımasız asimilasyon hareketlerinden onlar da nasibini almıştır.

  TARİHÇE

  İran’ın bilinen en eski ataları Pers, Furus, Fars ve Parsovalılardır. Firdevsi ünlü destanı Şehnamesinde ve 10 yy'da İRAN- TURAN savaşlarını anlatırken bölgedeki Türk varlığına değinir.
  11. yy'ın ilk yarısından itibaren ''Yıva “ boyundan kalabalık bir Türkmen grubu İran'a yerleşmiş; 12. yy'da ise Solgurlarla birlikte Avşarlar, Huzistan'ı yurt edinmişlerdir. 10 yy'dan sonra ise yoğun biçimde Türk savaşçıları (Gazneliler, Selçuklular) ve sayısız Türk boyları Orta Asya'dan Ortadoğu'ya ve İran'a akın akın gelmişler ve Güney Azerbaycan'a yerleşmişlerdir. Dil olarak Batı Oğuz Türkçesi'ni kul- Ianmışlar, Arap alfabesiyle yazmışlardır. Ancak 1925-1979 yılları arasında Pehleviler döneminde Türklere zorla Farsça öğretilmek istenmiş ve Azerbaycan Türkçesi yasaklanmıştır.

  ÜlKEDEKİ TÜRK VARLIĞI

  Türklerin yoğun olduğu Tebriz önemli. bir ticaret merkezi ve İran'ın dördüncü büyük kentidir. İran Türkleri şiidirler. Erkekler genellikle işçi ve memurdur. Türk kadınları ise ev işleriyle uğraşır.
  İran, tarih boyunca Doğu Türklüğü ile Batı Türklüğü arasında bir duvar ve engel oluşturmuştur. Devam eden bu politikalar karşısında İran Türkleri'nin durumu, her dönemde sıkıntılı olmuştur.

  [/HIDE]


  WiSeWolF, YouAndMe ve helping_never bunu beğendi.

 3. #12

  Standart Bulgaristan Türkleri

  BULGARİSTAN TÜRKLERİ
  [HIDE]

  Nüfus : 1.200.000
  Bulundukları başlıca şehirler : Sofya, Şumnu, Klrcaali,Filibe, Dobruca
  İlk göç : 11. -12. yüzyıllar
  Bölgedeki Türk toplulukları : Bulgaristan Türkleri
  Siyasi ve idari konumları : Bulundukları ülkenin idari yapısına uymaktadırlar .Ayrıca Bulgaristan'da siyasi açıdan kilit bir azınlık konumundadırlar .

  TARİHÇE

  Güney Rusya bozkırlarından 7 .yüzyılın başlarından itibaren çeşitli nedenlerle göç eden ve Balkan Yarımadasına gelen Bulgarlar aslında Türk soyludurlar. Ancak yeni geldikleri bu bölgede Slav halkları tarafından asimile edilmişler, kültürel kimlik bakımından büyük çoğunluğu Slavlaşmıştır. 15. yüzyıldan sonra Osmanlı Devleti Anadolu'dan Türk nüfusu getirerek böl- geye yerleştirmiştir. Ne var ki bütün bunlara rağmen genel nüfus içinde .Türkler hep azınlıkta kalmışlardır.

  NÜFUS

  Bulgaristan 1940'ta Türk nüfusun yoğun olduğu Dobruca'yı yeniden elde etmiş ve o günden sonra da sınırlarda değişiklik olmamıştır. Dobruca böl- gerisindeki Türkler'den başka Türk dili konuşan iki Türk azınlık daha bulunmaktadır. Bunlar, sayıları 7.000 kadar olan Tatarlar ve Gagavuzlardır. Bulgarlar ülkedeki azınlıkları sürekli asimile etmeye çalışmış 1984-1985 yıllarında ise Türkçe isimleri yasaklayarak göçe zorlamıştır. Ancak Türkler bu olguya tepki göstermiş 1989 yılında 160.000 kadar Türk Türkiye'ye göç etmiştir. Sonraki yıllarda bu sayı 300.000'e ulaşmıştır. 1985 yılından sonra Bulgaristan'da kalan Türkler, bazı alanlarda Bulgar yurt taşların hak ve özgürlüklerine sahip olmuşlardır. 1965 nüfus sayım verilerine göre Türkler 850.000'e yakın sayıları ile genel nüfusun % 10'unu oluşturmaktaydılar. 1985 sayımında ise Türk nüfus 1.600 .000 civarına ulaşmıştı. Genel nüfusun % 15'ini teşkil ediyorlardı. Bu nüfus yoğunluklarıyla Bulgaristan'da Türkler en kalabalık azınlık durumundaydılar. 1989'dan sonra gerçekleşen göçler, bu sayıyı aşağı çekmiştir. Nüfusun büyük çoğunluğu çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır.

  GÖÇLER

  Balkan Türklüğü, 1940 tarihinden itibaren sürekli olarak Türkiye'ye göç vermiştir. 1944'e kadar 140.000 kişi, 1950-1951'de 155.000 kişi, 1978 yılında ise 130.000 kişi Türkiye'ye gelmiştir. 1989 yılındaki göçmen sayısı ise 160 bin civarındadır. Bu göçlerden sonra Bulgaristan Türkleri kırsal alanlarda kalmışlardır.

  SİYASİ VARLIKLARI

  1993'den sonra Bulgaristan'da Türklerin ''Hak ve Özgürlükler Partisi'' Bulgar Parlamentosu'nda yerini almış ve üçüncü siyasi güç olarak 15 milletvekili çıkarmıştır. Ülkede halen 27 Belediye başkanı, 653 köy muhtarı Türk'tür. Devlet dini kurumları denetim altında tutmakta ve dini çalışmaları yönIendirmektedir

  EĞİTİM

  Bulgaristan'da eğitim devlet denetimindedir. Ülkede konuşulan Türkçe, Türkiye Türkçesine oldukça yakındır .Türkçe ilk yıllarda azınlık okullarında öğretim dili olarak okutulurken daha sonra kaldırılmıştır (1960). 1939' Türklerin yüzde 15'i okula giderken 1957' de bu oran yüzde 97'ye çıkmıştır. 1993'ten sonra ise yeniden Türkçe eğitim başlamıştır. Bulgar Ulusal Radyosu'nda Türkçe yayınlar başlamış, “Filiz Gazetesi “ adlı Türkçe bir gazete yayına girmiştir.
  [/HIDE]


  WiSeWolF, YouAndMe ve helping_never bunu beğendi.

 4. #13

  Standart BATI TRAKYA ve YUNANİSTAN TÜRKLERİ

  BATI TRAKYA ve YUNANİSTAN TÜRKLERİ
  [HIDE]


  Nüfus : 120.000
  Bulundukları başlıca şehirler : Dedeağaç, Gümülcine, İskeçe
  Bölgedeki Türk toplulukları : Oğuz Türkleri, Onogur-Bulgar , Peçenek, Uz, Kuman-Kıpçak Türkleri
  Siyasi ve idari konumları : Azınlık hukukuna tabi olup, bulun- duklan ülkenin idari yapısına uymaktadırlar . Batı Trakya bir coğrafi bölgenin adıdır ve bugün Yunanistan’ın siyasi sınırları
  içinde yer almaktadır. Bölge idari açıdan Dedeağaç, Gümülcine, iskeçe olmak üzere üçe ayrılmıştır. Doğusunda Meriç Nehri ile Türkiye'ye ; kuzeyinde Rodop Dağları ile Bulgaristan'a sınır olan Batı Trakya'nın güneyinde Ege Denizi bulunurken batıda da Karasu Nehri ile Kavala iline sınırdaştır.

  TARİHÇE

  Balkanlardaki Türk varlığı milattan önceki yıllara kadar uzanmaktadır.
  Balkanlardaki Türk kültürel varlığı iki koldan gerçekleşen kitlevi göçler sonu- cunda oluşmuştur. Kuzeyden Onogur- Bulgar, Peçenek, Uz, Kuman-Kıpçak göçleri, güneyden de Oğuz Türklerinin göçleri ve yerleşmeleriyle Balkanlar Türkleşmeye başlamış, 14 ve 15. yy'da ise tamamen Türk kültürünün hakim
  olduğu bir bölge haline gelmiştir. Daha sonra Balkanlardan med-cezir hareketi gibi bir çekilme söz konusu olmuş, dünyadaki değişmeler, gelişmeler, kuzey- deki Slav kültürünün gelişmesi ve buradan gelen baskı ve çatışma , politik mücadeleler ve büyük bir sömürge imparatorluğu kurmuş olan İngiltere'nin baskıları altında kalma sonucunda Balkan Savaşı'na kadar Osmanlılar adım adım çekilerek bugünkü Türkiye sınırlarına gerilemiştir. 1912-1913 yıllarından sonraki gelişmelerle de son sınırlar çizilmiştir. Buna rağmen bölgedeki Türk kültür varlığı hem Oğuz, hem Kıpçak Türklerinin varlığıyla devam etmektedir. Tabii bunların bir kısmı Türkiye üzerinden göçerek Balkanlarda iskan edilenlerdir.
  [/HIDE]
  WiSeWolF, YouAndMe ve helping_never bunu beğendi.

 5. #14

  Standart Avustralya Türkleri

  AVUSTRALYA TÜRKLERİ
  [HIDE]


  Nüfus : 150.000
  Bulundukları başlıca şehirler : Sydney, Melboume ilk göç : 1968
  Bölgedeki Türk toplulukları : Türkiye Türkleri, Kıbrıs Türkleri,
  Batı Trakya Türkleri siyasi ve idari konumları : Bulundukları ülkenin idari yapısına uymaktadırlar.

  Avustralya'ya Türkiye'den göç 1960'11 yılların ikinci yarısında başlar. Daha önceleri İngiliz pasaportu ile gelerek Avustralya'ya yerleşen Kıbrıs'lı Türkler, o dönemde 2500 gibi bir nüfusa ulaşmış olmasına rağmen, Türkiye'den ilk toplu halde göç 1968 yılında gerçekleşmiştir. 14 Ekim 1968'de 51 erkek, 42 kadın, 75 çocuktan oluşan ilk Türk kafilesinde Sydney'e toplam 168 kişi indi. Sydney ve Melbourne'e daha önceden .yerleşmiş Kıbrıs'lı Türklerin coşkun gösterileriyle karşılandılar. Göç anlaşması ile 1975 yılına kadar 20.000'e yakın Türk Avustralya'ya yerleşti. Bunu izleyen yıllarda Türkiye'den Avustralya'ya göç azalmakla birlikte, daha çok aile birleşimi, kişisel başvurular ve mülteciler ile bugüne kadar devam etti. 1991 nüfus sayımında evinde Türkçe konuşan 5 yaşından büyük Avustralya vatandaşlarının sayısı 38.000 olarak belirlenmiştir. 1990'11 yılların sonlarına doğru, Sidney ve Melbourne şehirlerinde yaklaşık 20'şer bin olan Türkiye kökenli nüfusun geri kalanı da öteki eyalet başkentleri ile taşradaki küçük şehirlerde yaşamaktadır. Avustralya'da bulunan Türkler, azınlık hakları ve sosyal problemleri bakımından Batı Avrupa ülkelerine çoğu işçi olarak giden vatandaşlarımızdan farklı değildir. Ancak bu ülkede bulunan Türk vatandaşları, iki ülkenin uzaklığı sebebiyle kalıcı\ yerleşme bilincine daha çok sahiptirler.
  [/HIDE]
  WiSeWolF, YouAndMe ve helping_never bunu beğendi.

 6. #15

  Standart Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası ile ilgili Şiirler

  [HIDE]

  Bahar Siiri

  Bu sabah mutluluga aç pencereni
  Bir güzel arin dünkü kederinden
  Bahar geldi bahar geldi günesin dogdugu yerden
  Çocugum uzat ellerini

  Su güzelim bulut gözlü buzagiyi
  Duy böyle kosturan sevinci
  Dinle nasil telas telas çarpiyor
  Toprak ananin kalbi

  Söyle yanibasima çimenlere uzan
  Kulak ver gümbürtüsüne dünyanin
  Baharin gençligin ve askin
  Türküsünü söyliyelim bir agizdan

  Ataol Behramoğlu  Bahar Yeli


  Nihayet damlarda leylekler göründü
  Upuzun gagalarını takırdatan
  Vefasız sandığımız turnalar döndü
  Geçen yıl gittikleri meçhul diyardan

  Çiçek açmış ağaçlara bak ne güzel
  Gel bizim olsun serçelerin neşesi
  Gel seninle kırlara açılalım gel
  Neler vadetmiyor akar suyun sesi

  Şu yeşilliğin ta sonuna gideriz
  Ne olduğumuzu unutuncaya dek
  İstersen havadan sudan bahsederiz
  Yalnız adımlarımızla sevişerek

  Uzamaya başladı günler sahiden
  Güneşin batmak istemediği belli
  Eteğini havalandırarak esen
  Kış boyunca düşündüğüm bahar yeli

  Cahit Sıtkı Tarancı


  BAYRAK

  Ey,mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,
  Kız kardeşimin gelinliği,şehidimin son örtüsü!
  Işık ışık, dalga dalga bayrağım,
  Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

  Sana benim gözümle bakmayanın
  mezarını kazacağım.
  Seni selamlamadan uçan kuşun
  yuvasını bozacağım.

  Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder...
  Gölgende bana da, bana da yer ver !
  Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar.
  Yurda ay yıldızın ışığı yeter.

  Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün.
  Kızıllığında ısındık,
  Dağlardan çöllere düşürdüğü gün.
  Gölgene sığındık.

  Ey, şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalan;
  Barışın güvercini, savaşın kartalı...
  Yüksek yerlerde açan çiçeğim;
  Senin altında doğdum,
  Senin dibinde öleceğim.

  Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:
  Yer yüzünde yer beğen !
  Nereye dikilmek istersen,
  Söyle, seni oraya dikeyim !
  [/HIDE]
  WiSeWolF, YouAndMe ve helping_never bunu beğendi.

 7. #16

  Standart

  cok sagol tesekkuerler
  TeAcHeR ve helping_never bunu beğendi.

 8. #17

  Standart

  sizi ayakta alkışlıyorum muhterem süpersiniz saygılarımla
  TeAcHeR ve helping_never bunu beğendi.

 9. #18

  Standart

  Türk Dünyası ve Atatürk’ün Görüşleri
  Günümüzde Türk milleti çok geniş bir coğrafyada yaşamaktadır. Avrupa ve Asya kıtalarının birçok alanında, Tuna Nehrinden, Çin Seddine kadar olan geniş bir bölge içinde bağımsız veya özerk devletler biçiminde varlıklarını sürdürmektedirler. Türkler özellikle Sovyet Rusyanın dağılmasından sonra daha fazla sayıda bağımsız devletler şeklinde ortaya çıkabilmişlerdir.
  Komşularımız olan ülkeler içinde de çok sayıda Türk yaşamaktadır.
  Bulgaristan’da 1.5 milyon, Yunanistan’da 150 bin, Irak’ta 2.5 milyon , İran’da 18 milyon Türk yaşadığı bilinmektedir.Ayrıca Suriye , Gürcistan ve Ermenistan içinde de Türkler yaşamaktadır.
  Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan ve KKTC Asya kıtasında yer alan bağımsız Türk Cumhuriyetleridir. Ayrıca Tacikistan, Çin, Rusya , Afganistan İçindede birçok Türk Özerk devletler biçiminde yer almaktadır yaşamaktadır. Yakut Türkleri ,Tuva Türkleri, Tatarlar, Çuvaşistan Başkurtlar,Kabartay-Balkar ve Dağıstan Türkleri bunlardan bazılarıdır.
  Ayrıca Avrupa kıtasında Makedonya, Bosna Hersek, Arnavutluk,Karadağ ,Moldova ve Ukrayna sınırları içinde de değişen sayılarda Türk nufusu yaşamaktadır. Ayrıca başta Almanya olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde işçi Türk ailelerinin oluşturduğu önemli bir Türk kitleside yer almaktadır.
  Büyük önder Atatürk ülkemiz sınırları dışında özellikle başka ülkelerin esareti altında yaşayan Türkler için bakın neler söylüyor;
  Bizim dostlarımızın idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır.Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız.Milletler buna nasıl hazırlanırlar.Manevi köprüleri sağlam tutarak. Dil bir köprüdür.İnanç bir köprüdür..Tarih bir köprüdür.
  Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz.Onların bize yaklaşmasını beklememeliyiz.Bizim onlara yaklaşmamız gerekli..“

Benzer Konular

 1. En eski Türk Bayramı olan Nevruz │Tarihçesi 21 Mart
  Konu Sahibi amazon Forum Tarihte Bugün
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Mart.2011, 21:21
 2. Girişimcilik Haftası Mart Ayının İlk Haftası
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 02.Haziran.2008, 18:33
 3. Dünya Çocuk Kitapları Haftası Kasım ayının 2. Pazartesi başlayan hafta
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 05.Mayıs.2008, 13:48
 4. Nevruz Bayramı 21 Mart
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 19.Nisan.2008, 01:16
 5. Vergi Haftası Mart ayının son haftası
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Mart.2008, 10:54