Gittigidiyor Reklam

Orman Haftası 21-26 Mart

Orman Haftası Hakkında Genel Bilgi Orman; hayvanların barındı­ğı, çeşitli bitkilerin bulunduğu sık ağaç topluluklarıdır. Ormanda büyük ağaçlar, ağaççıklar, mantar­lar, otlar, yüzlerce, binlerce bitki bir arada bulunur. Çam, sedir, köknar, ladin, ardıç, meşe, dişbudak, kayın, gürgen belli başlı orman ağaçlarıdır. Ağaçlar ya kendiliğinden yetişir, ya da insanların ormana diktiği fidan­lardan oluşur. Ormanın küçüğüne, ağaçların seyrek olduğu yerlere koru denir. Eskiden

Bu konu 2050 kez görüntülendi ve 18 yorum aldı ...

  Konuyu değerlendir: Orman Haftası 21-26 Mart

  5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2050 kez incelendi.


Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1

  Standart Orman Haftası 21-26 Mart

  Orman Haftası Hakkında Genel Bilgi

  [HIDE]
  Orman; hayvanların barındı­ğı, çeşitli bitkilerin bulunduğu sık ağaç topluluklarıdır. Ormanda büyük ağaçlar, ağaççıklar, mantar­lar, otlar, yüzlerce, binlerce bitki bir arada bulunur. Çam, sedir, köknar, ladin, ardıç, meşe, dişbudak, kayın, gürgen belli başlı orman ağaçlarıdır. Ağaçlar ya kendiliğinden yetişir, ya da insanların ormana diktiği fidan­lardan oluşur. Ormanın küçüğüne, ağaçların seyrek olduğu yerlere koru denir.
  Eskiden yeryüzünün büyük bir bölümü ormanlarla kaplıydı. insanların bilgisizlikleri nedeniyle yok edilen ormanların yerini bozkır­lar, çoraklaşan topraklar, çöller aldı.
  İnsanlar her zaman ağaca ve ağaçtan yapılan çeşitli araç ve gereçlere gereksinme duymuşlardır. Ormanlar, ağaçlar, toprağın nemli kalmasını sağlar. Toprak kaymasını (erozyonu) önler, selleri durdurur. Ormanlar yöre­nin iklimini etkiler, yağmur yağmasını sağlar. Çok sıcakları, şiddetli soğuk­ları önler. Ormanlar aynı zamanda av hayvanlarının barınağıdır.

  Ormanlar bir ülkenin doğal güzellik ve zenginlik kaynağıdır. Öte yandan kullandığımız araç ve gereçlerin çoğu ağaçlardan yapılır. Evimiz, önümüzdeki masa, oturduğumuz sandalye, elimizdeki kalem, defterimiz, yaktığımız odun hep ağaç ürünleridir. Ayrıca ağaçlar endüstrinin birçok kollarında, boya sanayiinde, ilaç yapımında kullanılır.

  Bize bu kadar yarar sağlayan, ülke ekonomisinde önemli yeri olan ormanları korumalıyız. Ağaç dikip, yeni ormanlar yetiştirilmesine yardımcı olmalıyız. Ormanlara en büyük zarar insanlardan gelir, insanlar orman işletmelerinden izin almadan, çıra yapmak, reçine çıkarmak için ağaçları yara­larlar. Tarla açmak, yerleşim yeri kurmak, hayvanlara otlak yeri açmak için ormanları yok ederler.

  Ateşin söndürülmeden bırakılması sigaranın söndürülmeden atılması, koskoca bir orman alanının yanıp kül olmasına neden olur. Yanan ormanın yerine yenisinin yetiştirilmesine bir insanın ömrü yetmez.

  Zararlı böcekler, kemirici hayvanlar, özellikle keçiler, ağacın yeni süren dal ve yapraklarını yiyerek ormanlara zarar verirler. Ormanlara zarar vermek, ceza yasalarımıza göre suçtur. Orman suçları bağışlanmaz suçlardandır.

  Ülkemizde ormanların korunması, ağaçlandırma işleri cumhuriyet yönetiminin ilanından sonra ele alındı. Tarım ve Orman Bakanlığı kuruldu. Her ilde valiler başkanlığında orman yetiştirilmesi için bir kurul vardır. Bu kurul yörede ormanların korunması ve yeni ormanlar yetiştirilmesi için kararlar alır ve uygular. Her yıl Mart ayı içinde bir haftayı Orman Haftası olarak duyurur. Haftanın bir günü Ağaç Bayramı olarak kutlanır. Uygun alanlar ağaçlandırılır. Yeni ormanların yetiştirilmesi için çalışmalar yapılır.

  Ormanların korunması, çevremizin ağaçlandırılması hem yurdumuzun, hem de dünyamızın önemli bir sorunudur. Bu nedenle 27 Mart. Dünya Orman Günü olarak her yıl kutlanmaktadır.

  Bizler de çevremizdeki ağaçların dallarım kırmayanın, fidanları sarsmayalım. Ağaçları zararlı hayvanlardan koruyalım. Yeni fidanlar dikelim. Bu etkinliklerimizi yaşam boyu sürdürelim.

  EK_1

  Ağaç topluluklarının bulunduğu geniş alanlara orman denir.Orman bir ülkenin en önemli doğal zenginlik kaynağıdır.


  Evimizde kullandığımız birçok eşya,okulumuzdaki sıra,masa,pencere,kapı ağaçtan yapılmıştır.Ayrıca hergün kullandığımız kalem,defter,kitap gibi ders araçlarımız da ağaçtan elde edilir.
  Orman,toprak kayması,aşınması(erozyon),sel baskını gibi felaketleri önler.

  Orman,pek çok hayvanın rvi,yuvası ve barındığı yerdir.

  Orman,gittikçe atmosferi kirlenen dünyamızın oksijen kaynağıdır.

  Orman piknik yaptığımız,temiz hava aldığımız,göz zevkimizi tatmin ettiğimiz alanlardır.

  Dünyamızda yaşam başladığından beri canlı,cansız varlıklar bir arada,iç içe yaşayarak bir denge oluşturmuşlardır.Doğal dengenin düzenli olarak sürüp gitmesinde ormanlar çok önemli bir yer tutar.

  Eskiden dünyamızın önemli bir bölümü ormanlarla kaplıydı.Dünya nüfusu arttıkça tükenmez gibi görünen ormanlar azalmaya başladı.Günümüzde tehlikeli boyutlara vardı.Özellikle sanayileşme,ormanların yok olmasına yol açtı.Bu durum karşısında sorumluluk duyan,düşünen insanlar önlem almak gereksinimini dile getirmeye başladılar.Sorun birey ülke sorunu olmaktan çıktı.Uluslar arası düzeye ulaştı ve Birleşmiş Milletler gündemine girdi.Ormanın ve ağacın önemine eğilmek için harekete geçildi.Bütün dünyada orman haftası yapılması için görüşmeler yapıldı.21 Mart’ta Güney Yarımkürede sonbahar,Kuzey Yarımkürede ilkbaharın başlangıç günü olması nedeniyle 1971’de Avrupa Tarım Birliği ve Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü bu günü “Dünya Ormancılık Günü” olarak kabul etmişlerdir.

  Ülkemizde de her yıl bugünden başlamak üzere bir hafta ORMAN HAFTASI olarak değerlendirilmektedir.
  Günün ana amaçları,ormanların korunması,geliştirilmesi,çok yönlü yararlanma ilkeleri gibi konuların çeşitli etkinliklerle halka duyurulması ve halkın bu yönde bilinçlendirilmesini sağlamaktır.

  Konu ülkemiz açısından çok önemlidir.Ormanlarımız gittikçe azalmaktadır.Ormanlar senin,benim,onun değil hepimizin ve gelecek kuşaklarındır.Bugün yurdumuz yüzölçümünün yüzde on üçe yakını ağaçlarla kaplıdır.Özellikle Karadeniz,Marmara ve Akdeniz bölgeleri orman bakımından zengindir.İç Anadolu,Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz ağaç bakımından fakirdir.Ormanlarımızın korunmasına ve ağaçlandırılmasına çok önem vermeliyiz.

  Bunun için:
  1. İzin alınmadan ağaç kesilmemelidir.
  2. Kaçak kesim yapanları,ilgililere haber vermeliyiz.
  3. Ormanda,orman yakınında ateş yakmamalıyız.
  4. Ormana yanar kibrit,sigara atılmamalıdır.
  5. Yangın görülür görülmez,en kısa zamanda ilgililere haber verilmelidir.
  6. Ormana başıboş hayvan bırkılmamalıdır.
  7. Her fırsatta uygun yerlere ağaç dikmeliyiz.
  8. Ormanın yararları konusunda sürekli olarak çevremizi bilinçlendirmeliyiz.


  Orman bekçiyle değil,sevgiyle korunur.


  EK_2

  Çok eski çağlarda dünyanın büyük bir kısmı ormanlarla kaplıydı. Alabildiğine uzanan uçsuz bucaksız ormanlarda dev ağaçlar, sayısız hayvanlar, kuşlar, böcekler yaşardı. Bu yüzden dünyanın iklimi ve doğal görünümü de günümüzdekinden oldukça farklıydı.Binlerce yıldır ağaçların acımasızca kesilmesi, insafsızca yakılması sonucunda dünyanın ormanları azaldı. Birçok yerde iyice tükendi. Toprak verimsizleşti, çoraklaştı. Özellikle tarım alanı açmak için ormanların yakılmasıyla çölleşmiş topraklar, uçsuz bucaksız bozkırlar oluştu.Bunun en tipik ve üzücü örneğini yurdumuzda, İç Anadolu ve Doğu Anadolu'da alabildiğine uzanan yozlaşmış bozkırlarda görürüz. Bilim adamlarının araştırmalarına göre 10.000 yıl öncesine kadar, Anadolu'nun % 70'1 ormanlarla kaplıydı. Acımasızca yapılan tahribat sonucu bugünkü hale gelmiştir.

  20. Yüzyıla kadar doğal nedenler, bilinçsiz yararlanmalar ve yangınlarla yok edilen ormanlar günümüzde hızlı nüfus artışı nedeniyle yeni tarım alanları açmak, konut için yer sağlamak, sanayi tesisleri kurmak gibi nedenlerle yok edilmektedir. Ayrıca turizm yapılanması için de önemli miktarda ormanlık alanın, özellikle yurdumuzda, yok edildiği bilinen bir gerçektir.Aşırı sanayileşmenin getirdiği kirlilik de eklenince, ormanların azalmasının yarattığı tehlike, dünyanın ve insanların geleceğini ciddi şekilde tehdit eder olmuştur.Bu tehlikeyle önce Avrupa ilgilendi. Daha sonra Birleşmiş Milletler Örgütü, konuyu uluslararası bir sorun olarak ele aldı.21 Mart günü başlayan hafta, orman sevgisini çoğaltmak, ormanlar hakkında insanları bilgilendirmek, orman konusunu işlemek için "Orman Haftası "olarak değerlendirilmektedir.
  [/HIDE]

  helping_never bunu beğendi.

 2. #2

  Standart Çevremizi Ağaçlandıralım

  Çevremizi Ağaçlandıralım

  [HIDE]
  Ağaçlandırma denildiği zaman sadece ormanlık alanlardaki ağaçlandırma çalışmaları düşünülmemelidir. Her yerde ve her çeşit ağaç dikimi ve yetiştirilmesi bunun içine girer. Çocuk, genç, öğrenci, kadın, erkek, yaşlı hepimiz birlikte, el ele vererek çalışıp çevremizi ağaçlandırmalıyız. Evimizin, okulumuzun bahçesine;köyümüzün, kasabamızın yollarına, koruluklarına; ırmak, göl kenarlarına, kısacası yetişebileceği her yere ağaç dikmeliyiz.Ağaç dikmek ve yetiştirmek bir vatan borcu olduğu kadar dinimizce de kutsal bir görevdir. Hz.Muhammet bu konuda şöyle diyor: "Bir kimse bir ağaç dikerse, Allah o kimseye o ağacın meyvesi kadar sevap yazar."Ağaç dikme işinde, bulunduğumuz yerdeki uzman ve yetkili kişilerle işbirliği yapılmalıdır.

  Ağaçlandırmaya devletimiz büyük önem vermektedir.Ağaç dikmek isteyenlere her türlü yardımı yapmaktadır.

  İsteyenlere tek tek ya da grup olarak ağaçlar, malzemeler sağlamaktadır. Bundan yararlanarak koruluklar, fidanlıklar oluşturulabilir. Çevredeki insanlar birlikte hareket ettikleri takdirde bu iş daha kolay yürütülür.Ormanlık bölgelerde, orman işlerinde ve ağaçlandırma çalışmalarında yurttaşlarımıza yardımcı olan, onlara yol gösteren çeşitli kurumlar vardır.Bunlar:

  1. Fidanlık Müdürlükleri,
  2. Ağaçlandırma Grup Müdürlüğü,
  3. Toprak Muhafaza Grubu,
  4. Köy Kalkındırma Grubu.

  Bütün orman işleri ve ağaçlandırma çalışmalarımızda bu kuruluşların yardımım isteyebilir, ihtiyaç duyduğumuz konularda buralardaki yetkililere danışabiliriz
  [/HIDE]
  helping_never bunu beğendi.

 3. #3

  Standart Fidan Dikimi Hakkında Bilgi

  Fidan Dikimi Hakkında Bilgi


  [HIDE]
  Fidan dikim zamanını, ağaç türlerinin biyolojik özellikleri ve iklim şartları tayin eder. Genellikle büyümenin durduğu andan, sürmenin başladığı zamana kadar geçen süre içersinde ,don olmayan zamanda dikim yapılabilir.Kaplı fidanlar sulamak kaydıyla toprak tavda olduğu zaman her mevsim dikilebilir.

  Ülkemizde genellikle ilkbahar,sonbahar ve bazı müsait bölgelerde kış ayları dikim için uygundur.

  Ayrıca ,yapraklı tür fidanların yapraklarını dökmüş olmaları ve dikim yapılacak toprağın tavında olması,yani çok kuru veya çamur olmaması gerekir. Toprağın çok ıslak,donlu veya karla örtülü olması halinde dikim yapılmamalıdır.

  Fidan ambalajında;naylon torba ve ambalajın bağlanmasında tel kullanılmışsa bunlar mutlaka sökülüp atılmalıdır.

  - Fidan çukuru, fidan köklerinin gerektirdiği derinlik ve genişlikte olmalıdır.Fidanı,fidanlıkta yetiştirildiği kök boğazı hizasındaki derinlikte dikmeli,çok sığ veya derin olmamalıdır.

  - Fidanın dikiminden önce(yapraklı fidanlar,kavak) gerek kök ve gerekse gövde dalları usulüne uygun budanmış olmalıdır.

  - Dikimde fidan gövdesinin dik durması sağlanmalıdır.

  - Dikim yapılacak toprakta yeteri kadar organik madde yoksa, fidanın beslenebilmesi için toprağa ¼ ü kadar yanmış ahır gübresi ilave edilmelidir.

  - Dikimde fidan çukurundaki toprak yeteri kadar çiğnenerek sıkıştırılmalıdır.

  - Boylu fidanların rüzgar etkisi ile devrilmemesi için kazık vs. ile tespiti yapılmalıdır.

  - İmkanlar varsa dikilen fidanlar, dikimi müteakip bolca sulanmalı yani can suyu verilmelidir.

  - Dikilen fidanların normal gelişebilmesi için,sulanması,çapalanması,yab ancı otların alınması zararlılardan korunması ve fakir topraklarda gübrelenmesi gerekir.

  - Fidanda bir canlı olduğuna göre,gelişmesi için suya mutlaka ihtiyacı vardır.Yalnız üst toprağa bakarak kurudur diye sulamak çok hatalı olabilir. Fidanın köklerinin bulunduğu derinlikteki rutubet durumu önemli olduğundan,bu derinlikteki duruma göre fidan sulanmalıdır.

  - Sulamalar arasındaki durumu mümkün olduğu kadar uzatmakta ve sulamanın bolca yapılmasında fayda vardır.Bu suretle fidanın iyi gelişmesine yardım edilmiş olur.

  - Fidanın su kadar toprağın içindeki havaya da ihtiyaç vardır. Bunun için fazla sulamadan kaçınılmalıdır.

  - Fidanlar,hayvan,böcek,mantar,o t,don,kar kırması,durgun su gibi tehlikelerden korunmalıdır.

  - Fidanın daha güzel,daha kuvvetli ve gürbüz olmasını,bol çiçek ve meyva vermesini sağlamak için budama yapılmalıdır.

  - Budamanın derecesi ne olursa olsun,ağacın tepe şekli korunmalıdır.İbreli türlerde yalnız kuru ve hastalıklı dallar budanmalı,başkaca bir budama yapılmamalıdır.Bitkilerin tabii yapı ve özellikleri dikkate alınmalı,tabiattaki şekil ve büyüklükte,yani tabii halde bırakıldıkları takdirde daha güzel oldukları unutulmamalıdır.

  - Her kişinin, her bahçıvanın budamayı bildiği kabul edilmemeli,budama ehil kişilerce yapılmalıdır.


  Kaynak: Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolu Genel Müdürlüğü
  [/HIDE]
  helping_never bunu beğendi.

 4. #4

  Standart Geçmişten Günümüze Orman

  Geçmişten Günümüze Orman

  [HIDE]
  Orman, hayatımızda büyük yeri olan bir varlıktır. Okuduğunuz kitabın kağıdı, ormanlarda yetişen ağaçlardan yapıldığı gibi, kullandığımız kalemin, oturduğumuz iskemlenin, kullandığımız masanın tahtası da ormandan gelmiştir. Ayrıca, ağaçların havayı temizlemek gibi büyük bir yararı da vardır.Beşikten mezara kadar muhtaç olduğumuz ormanların değeri, ne yazık ki eskiden hiç anlaşılamamıştı; bugün bile gereğince anlaşılamamıştır.Eskiden yeryüzünün büyük bir kısmı ormanlarla kaplıydı. İlk insanlar onları kendilerine düşman saydılar. Çünkü ağaçlar insanların hayvan besleyecekleri, tahıl yetiştirecekleri yerleri kaplıyordu. Üstelik, ormanlar tehlikeli hayvanlarla da doluydu. Bundan dolayı, ilkel insanlar ormanları şeytanların, kötü ruhların yatağı sayarlardı. Bu bakımdan, ormanlar onlar için yok edilmesi gereken bir varlıktı.ilkel insanların bu inançları çağlar boyunca sürüp gitti. Hiç kimse ormanları korumayı düşünmüyor, yakacak olarak kullanmak, kayık, gemi, çeşitli eşya yapmak
  için alabildiğine kesmekten kaçınmıyordu. Toprağa ihtiyaç olunca ilk akla gelen şey, ormanı yakarak yer kazanmaktı. "Günün birinde ormana ihtiyacımız olur." düşüncesi kimsenin aklına gelmiyordu. Bu yanlış düşünceler milyarlarca ağacın yok edilmesine yol açtı. Bugün bütün devletler ormanların faydalarını anlamış olmakla birlikte doğanın bi eşsiz kaynağı gene de yakılmaktan, kesilmekten kurtulamamıştır
  [/HIDE]
  helping_never bunu beğendi.

 5. #5

  Standart İğde Ağacı

  İğde Ağacı

  * Atatürk, ağaçsız yurt topraklarından üzüntü duyardı. Aşağıda onun ağacı nasıl sevdiğini belirten bir yazı okuyacaksınız.

  [HIDE]
  Atatürk tabiatı ve ağacı çok severdi. Ankara'daki Orman Çiftliğini boz topraktan ormanlık haline soktu. Ağaçların dikilişini, tutuşunu, büyüyüşünü adım adım kollardı. Akköprü tarafından çiftliğe giden yolun etrafındaki boş topraklar meyvelik olmuştu. Bir gün bu meyvelikten geçerken birdenbire şoförüne :
  — Dur dedi.
  Arabadan inerek orada bulunanlara :
  — Burada bir iğde ağacı vardı, ne oldu? diye sordu. Kimse iğde ağacını bilmiyordu. Atatürk'ün biraz önceki neşesi kalmamıştı. Çünkü çiftliğin ilk çorak günlerinin yeşilliği sökülüp atılmıştı. Yol
  boyunca hep iğde ağacını aradı.
  — İğde, yaşlanmış ve çelimsiz bir ağaçtı. Fakat yaşıyordu. Baharda güzel kokular veriyordu, diye sızlandı.
  Atatürk, İstanbul'daki büyük ağaçtan gördükçe :
  — Bunlar da güzel ama, ben yapraklarının ve dallarının her yıl ne kadar büyüdüğünü gördüğüm ağaçlarımı seviyorum, derdi.
  Vatanı yeşil ve bayındır görmek için çok çalıştı. Yalova'yı, Florya'yı o değerlendirmişti. Bursa'yı bir kaplıca şehri yapmak için uğraşıp durmuştu. Planlı Ankara onun fikri idi.
  Çankaya'daki bahçesini yapan memur şu fıkrayı anlatmıştı.
  Bahçeyi dolaşıyorduk. Çok ihtiyar ve geniş bir ağaç Atatürk'ün geçe­ceği yolu kapıyordu. Ağacın bir yanı havuz, bir yanı dik bir yokuştu. Atatürk ağaca yaslanarak güçlükle karşı tarafa geçti. Atıldım,
  — Emrederseniz hemen keseyim, efendim, dedim.
  Yüzüme baktı:
  — Sen hayatında böyle bir ağaç yetiştirdin mi ki keseceksin? dedi.

  Falih Rıfkı ATAY (Babamız Atatürk)
  [/HIDE]
  helping_never bunu beğendi.

 6. #6

  Standart Orman Ağaçları Ve Hayvanları

  Orman Ağaçları Ve Hayvanları

  Köstebek-Kestane

  Kızılağaç-Tarla faresi

  Dağ faresi-Bodur meşe

  Ladin-Tavşan

  Gelincik-Gürgen

  Meşe-Tilki

  Kirpi Kayın

  Orman çamı-Porsuk

  Ada çamı Sedir-Sincap

  Ayı-Ardıç

  Selvi-Su Samuru

  Vaşak-Yaban Domuzu
  helping_never bunu beğendi.

 7. #7

  Standart Orman Haftası konulu güzel sözler

  Orman Haftası konulu güzel sözler

  [HIDE]
  * Ağaç dikip gölgesinde halkı dinlendirmek gibi,insanın kıyamet gününde hesabına yarar bir erdem yoktur.
  Hz.Muhammed

  * Bir kimse bir ağaç dikerse Allah, o ağacın meyvesi kadar o kimseye sevap yazar.
  Hz.Muhammed

  * Ormanımda bir dalı kesenin başını keserim.
  Fatih Sultan Mehmet

  * Bir ulusun uygarlık düzeyi,üzerinde yaşadığı toprakları ağaçlandırmasıyla ölçülür.
  Franklin Roosevelt

  * Ormansız bir yurt, vatan değildir.
  Atatürk

  * Yeşil görmeyen gözler,renk zevkinden yoksundur.Burasını öyle bir ağaçlandırın ki,kör bir insan dahi yeşillikler arasında olduğunu anlasın.
  K.Atatürk

  * Çiçekler ağacın gözü, kuşlar dilidir.
  Cenap Şehabettin

  * Ağaç, geçmişi geleceğe bağlar. Size sabrı öğretir. Beraber yaşamanın, faydalı olmanın zevkini verir.
  Marcel Prevast

  * Bağa geliniz, yeşil giymiş tabiatı seyrediniz. İçiniz açılır, ruhunuz neşe bulur.
  Mevlana

  Ormana nasıl haykırırsan öyle karşılık verir. (Fin atasözü)

  * Ağaca beşikten mezara kadar muhtacız. (Türk atasözü)

  * Ağaçsız memleket duvaksız geline benzer. (Türk atasözü)

  * Ağaç kökünden yıkılır. (Türk atasözü)

  * Bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde gelecek kuşaklar serinler. (Çin atasözü)
  * Yaş kesen baş keser. (Türk atasözü)

  * Ağaç diken, kendinden başkasın) da sevdiğin! gösterir. (Amerikan atasözü)

  * Ormansız yurt vatan değildir.

  * Ormanlar milli servettir.

  * Ormanı korumak, erozyonu önlemek demektir.

  * Toprağını kaybetmek istemiyorsan, ormanı yok etme.

  * Orman yurdun hem süsü, hem gücüdür.

  * Yaş kesen baş keser.

  * Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur.

  * Sana gölge veren ağacı kesme!

  * Ormana nasıl haykırırsan,öyle karşılık verir.

  * Yol rehbersiz;dağ ormansız olmaz.

  * Orman,orman içinde büyür.

  * Bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde,gelecek kuşaklar serinler.

  * Orman,yağmur yularıdır.

  * Ağaçsız memleket,duvaksız geline benzer.

  * Ağaca beşikten mezara kadar muhtacız.

  * Ağaç diken,kendinden başkasını sevdiğini de gösterir.

  * Orman bekçi ile değil, sevgi ile korunur.

  * Orman, tarımın sigortasıdır.

  * Ağaçlı köyü sel basmaz..

  * Ağaç dikmek değil, büyütmek sorundur.

  * Ağacın yemişi, o ağacı yetiştirmenin sadakasıdır.

  * Uygarlığın temelinde ağaç, çiçek ve yeşillik bulunmaktadır.
  [/HIDE]
  helping_never bunu beğendi.

 8. #8

  Standart Orman Haftası Kutlama Program Taslağı

  Orman Haftası Kutlama Program Taslağı

  [HIDE]
  Sevgili öğretmenlerim ve değerli arkadaşlarım;

  Her yıl 21-26 Mart tarihlerinde “Orman Haftası” kutlanmaktadır.Biz de ...İlköğretim Okulu olarak bu haftayı kutlamak için toplanmış bulunuyoruz.

  -Şimdi sizlere günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ...yapacaktır.

  •Sana gölge veren ağacı kesme!
  •Yol rehbersiz,dağ ormansız olmaz.

  -Şimdi sizlere .. sınıfından ... arkadaşımız “Ağaca Övgü” adlı şiiri okuyacaktır.

  •Ağaçsız memleket duvaksız geline benzer.

  •Orman,orman içinde büyür.

  -...sınıfından ...arkadaşımız sizlere “Orman” adlı şiiri okuyacak.

  •Çiçekler ağacın gözü,kuşlar dilidir.

  -... sınıfından ... arkadaşımız sizlere “Ağaç Diyor Ki” adlı şiiri okuyacak.

  •Ormansız yurt,vatan değildir.

  -Şimdi “Ağaçlarımız” adlı şiiri ... sınıfından ... arkadaşımız okuyacak.

  •Orman yurdun baştacıdır.

  -Şimdi sizlere... sınıfından Oğuzhan ... arkadaşımız “Orman” adlı şiiri okuyacaktır.

  •Bakarsan bağ,bakmazsan dağ olur.

  -”Orman ” adlı şiiri ...sınıfından ... okuyacak.

  •Orman milli servettir.

  -...sınıfından ... ve 4...sınıfından ... arkadaşlarımız,orman ile ilgili özlü sözleri sizlere okuyacaklar

  Yaş kesen,baş keser.
  Sana gölge veren ağacı kesme!
  Ormana nasıl haykırırsan,öyle karşılık verir.
  Yol rehbersiz;dağ ormansız olmaz.
  Orman,orman içinde büyür.
  Bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde,gelecek kuşaklar serinler.
  Orman,yağmur yularıdır.
  Ağaçsız memleket,duvaksız geline benzer.
  Ağaca beşikten mezara kadar muhtacız.
  Ağaç diken,kendinden başkasını sevdiğini de gösterir.

  Ağaç dikip gölgesinde halkı dinlendirmek gibi,insanın kıyamet gününde hesabına yarar bir erdem yoktur. Hz.Muhammet


  Yeşil görmeyen gözler,renk zevkinden yoksuldur.Bu rasını öyle ağaçlandırın ki,kör bir insan dahi yeşillikler arasında olduğunu anlasın. ATATÜRK
  Çiçekler ağacın gözü,kuşlar dilidir.
  Bir ulusun uygarlık düzeyi,üzerinde yaşadığı toprakları ağaçlandırmasıyla ölçülür.
  Cenap ŞEHABETTİN

  Orman haftası ile ilgili hazırlamış olduğumuz program burada sona ermiştir.Bizi dinlediğiniz için çok teşekkür ederiz.
  [/HIDE]
  helping_never bunu beğendi.

 9. #9

  Standart Orman Haftası örnek konuşma metni

  Orman Haftası örnek konuşma metni

  [HIDE]
  Sevgili Arkadaşlar!

  Ormanlar bir ülkenin akciğerleri ve en büyük zenginlik kaynağıdır. Kullandığımız kalem, okuduğumuz kitap, yazdığımız defter, oturduğumuz sandalye, yemek yediğimiz masa ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz yüzlerce ihtiyacımızı ormanlardan karşılarız. Bizim için orman, hava gibi, su gibi, ekmek gibi ihtiyaç duyduğumuz doğal kaynaklardandır.

  Binlerce bitki, hayvan türünün yaşadığı ormanların faydalarını saymakla bitiremeyiz. Her orman birer oksijen ve yağmur fabrikası gibidir. Ormanlarını bilinçsizce tüketen ülkeler, sadece çölleşmekle kalmazlar, sahip oldukları en değerli şeyi ve en büyük doğal zenginliği de kaybetmiş olurlar.

  Ormanları korumak hepimizin görevidir. Ağaç dikerek yeni ormanlar oluşmasını sağlamalıyız. Ormanların en büyük düşmanı insanlardır. Tarla açmak için ormanı yok eden de, attığı sigara izmariti ya da yaktığı ateşle koca bir ormanı yakıp kül eden de insandır.

  Ormanların çoğaltılmasında bizlerin de katkısı olabilir. Orman işletmeleri ya da belediyelere müracaat ederek ağaçlandırma çalışmalarına katılabiliriz.
  Saygı ve sevgilerimle hepinizi selamlıyorum.
  [/HIDE]
  helping_never bunu beğendi.

 10. #10

  Standart Orman haftası ve ağaç bayramı yönetmeliği

  ORMAN HAFTASI VE AĞAÇ BAYRAMI YÖNETMELİĞİ

  [HIDE]
  Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi: 24/7/1996 No: 96/8396
  Dayandığı Kanunun Tarihi : 27/9/1984 No: 3046
  Yayımlandığı R.Gazetenin Tarihi : 22/8/1996 No: 22735
  Yayımlandığı Düsturun Tertibi : 5 Cildi: 35 S:

  BİRİNCİ BÖLÜM
  Amaç, Kapsam, Hukuki Dayanak ve Tanımlar

  Amaç

  Madde 1 - Bu Yönetmeliğin amacı, ülkemiz ormancılığının tanıtılması ile or-
  man ve ağaç sevgisinin artırılmasına katkıda bulunmak üzere yapılacak çalışma-
  lara ilişkin esas ve usulleri düzenlemektir.
  Kapsam

  Madde 2 - Bu Yönetmelik, Orman Haftasına, Ağaç Bayramına, Dünya Ormancılık
  Günü kutlamalarına ve ormancılığın tanıtılmasına katılacak kamu kurum ve kuru-
  luşları ile gerçek ve tüzel kişiler arasında yapılacak işbirliğin esas ve
  usullerini kapsar.
  Hukuki dayanak

  Madde 3 - Bu Yönetmelik, 27/9/1984 tarihli ve 3046 sayılı Kanunun 37 nci
  maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.
  Tanımlar

  Madde 4 - Bu Yönetmelikte geçen;
  Bakanlık : Orman Bakanlığını,
  Kurul : Orman Haftası ve Ağaç Bayramı Düzenleme Kurulunu,
  ifade eder.

  İKİNCİ BÖLÜM
  Kurul ve Görevleri
  Kurul

  Madde 5 - Her ilde valinin başkanlığında bir kurul oluşturulur. İlgili bele-
  diye başkanlıkları, garnizon komutanı veya temsilcisi, Orman Bakanlığı, Milli
  Eğitim Bakanlığı, Çevre Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı temsilcileri,
  doğa ve çevre koruması ile ilgili çalışmalar yapan vakıf, dernek ve kooperatif
  başkanları ve ildeki muhtarlar derneği başkanı Kurulun sürekli üyeleridir.
  Kurul başkanlığınca,gerektiğinde diğer kamu kurum ve kuruluş temsilcileri de
  çalışmalara çağrılır.
  Her ilçede kaymakamın başkanlığında benzer kurullar oluşturulur.
  Kurul Sekreterliği

  Madde 6 - Kurulun çalışmalarında sekreterlik hizmetlerini Bakanlık bölge mü-
  dürlüklerinin olduğu illerde Bakanlık bölge müdürlükleri, Bakanlık bölge müdür-
  lüklerinin bulunmadığı illerde orman bölge müdürlükleri, diğer illerde ise orman
  işletme müdürlükleri yaparlar.
  Orman Haftası ve Ağaç Bayramı düzenlenecek ilçelerdeki sekreterlik hizmet-
  lerini o ilçelerdeki orman işletme müdürlükleri veya ağaçlandırma başmühendis-
  likleri, yoksa bunların şeflikleri yürütürler.

  Kurulun görevleri

  Madde 7 - Kurulun görevleri şunlardır:
  a) İl, ilçe ve beldelerde yapılacak Orman Haftası ve Ağaç Bayramı uygulama-
  ları ile eğitim ve tanıtım faaliyetlerinin yer ve zamanlarını tesbit etmek ve
  programlamak,
  b) Orman Haftası içinde kutlanacak Ağaç Bayramının gününü ve yerini tesbit
  etmek,
  c) Orman Haftası içinde yapılacak faaliyetler için basın, radyo ve televiz-
  yon kuruluşlarıyla işbirliği yapmak,
  d) Doğa ve orman koruması ile ilgili çalışmalar yapan vakıf, dernek, koope-
  ratif ve benzeri sivil toplum kuruluşlarıyla ilişki kurup Orman Haftası ve
  Ağaç Bayramı faaliyetlerine katılmalarını sağlamak,
  e) Başta okullar ve askeri birlikler olmak üzere il ve ilçelerdeki kamu
  kurum ve kuruluşlarının Orman Haftası ve Ağaç Bayramı çalışmalarına katılmala-
  rını sağlamak,
  f) Doğa, orman ve ağaç sevgisini işleyen konularda, toplumun bütün kesimle-
  rine açık yarışmalar düzenlemek ve sergiler açmak, yarışma konularını, ödülleri
  ve jüri üyelerini belirlemek,
  g) Kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerin ağaçlandırma yap-
  malarını teşvik için bu konudaki mevzuatı öğretici ve tanıtıcı çalışmalar
  yapmak,
  h) Benzeri faaliyetleri düzenlemek.
  Çalışma esasları

  Madde 8 - Kurul, her yıl ocak ayının ilk haftasında vali veya kaymakamın
  başkanlığında ve sürekli üyelerin katılımıyla çalışmalara başlar. Kurul, 21 Mart
  tarihinde başlayan haftayı Orman Haftası, bu hafta içindeki bir günü de Ağaç
  Bayramı günü olarak ilan eder.
  İklim şartlarının elverişsiz olduğu bölgelerde Ağaç Bayramı günü başka bir
  tarihe alınabilir.
  Orman Haftası, Dünya Ormancılık Günü olan 21 Mart tarihinde yapılacak tören
  ve kutlamalarla başlar.
  Kurul, çalışmalarında alınan kararları bir protokole bağlar. Protokole göre
  Orman Haftası ve Ağaç Bayramı için kuruluşlara verilen görevlerden, o kuruluş-
  ların il veya ilçedeki en üst amirleri sorumludur.
  Kurulun protokole bağlanan çalışmalarını, sekreterlik hizmetlerini yürüten
  kuruluş koordine eder.
  Okullarda düzenlenecek yarışmalar

  Madde 9 - İl ve ilçe milli eğitim müdürlükleri, protokol esaslarına göre
  doğa, orman ve ağaç sevgisi konularında ilkokullarda resim ve şiir, orta öğre-
  timde ise resim, şiir, komposizyon, afiş ve sergi dallarında yarışmalar açar.
  Her okul yarışma birincilerini seçer.
  Okul idareleri, yarışma birincilerini eserleri ile birlikte en geç Orman
  Haftasından 15 gün önce Kurula bildirir. Kurulun belirleceği jüri, okul birin-
  cileri arasında ayrı ayrı değerlendirme yaparak il veya ilçe düzeyinde yarış-
  macıların birinci, ikinci ve üçüncülerini seçer.

  İlk üç dereceyi kazanan eserler, o il veya ilçede Orman Haftasının açılış
  gününde halkın ve davetlilerin huzurunda okunur, sergilenir ve ödüllendirilir.
  İllerde birincilik ödülü kazanan eserler Bakanlığa gönderilir. Ankara'da
  Milli Eğitim Bakanlığı ve Bakanlıkça belirlenecek bir jüri tarafından değerlen-
  dirilir. Bu eserlerin Türkiye birincisi, ikincisi ve üçüncüleri seçilir. Bu
  eserler de Bakanlıkça ödüllendirilir.
  Ayrıca, ödül alan eserler, orman ve ağaç sevgisinin yaygınlaştırılması
  amacıyla değerlendirilir.
  Diğer yarışmalar

  Madde 10 - Kurulca okullar dışında düzenlenen yarışmalar, mahallinde değer-
  lendirilerek ödüllendirilirler.

  ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
  Ödenek, Fidan Temini ve Saha Belirlenmesi

  Ödenek ve fidan temini

  Madde 11 - Orman Haftası ve Ağaç Bayramı nedeniyle öğrenciler arasında dü-
  zenlenecek yarışmalarda il veya ilçe birinci, ikinci ve üçüncüleri ile Türkiye
  genelinde birinci, ikinci ve üçüncü olanların ödülleri Bakanlık bütçesine konu-
  lacak ödenekle karşılanır.
  Diğer yarışmaların ödülleri ise mahallinde temin edilir.
  Orman Haftası ve Ağaç Bayramı için yapılacak harcamalar ile gereken fidanlar
  Bakanlıkça karşılanır.
  Saha belirlenmesi

  Madde 12 - Ağaç Bayramında fidan dikilerek ağaçlandırılacak sahalar Kuru-
  lunca belirlenir.
  Ağaç Bayramları öncelikle, halen bu amaçla kullanılan veya ulaşım imkanı
  müsait projelendirilmiş sahalarda yapılır.
  Buna imkan bulunmadığı takdirde; Ağaç Bayramı sahaları il ve ilçelerde be-
  lediyelerce, köy çevrelerinde ise muhtarlık tarafından köylülerin onayı alınarak
  tahsis edilir.
  Bu tür ve diğer şekillerde temin edilecek sahalar için kanuni gerekler
  yerine getirilir.

  DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
  Son Hükümler

  Yürürlükten Kaldırma

  Madde 13 - 26/10/1972 tarihli ve 7/5267 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile
  yürürlüğe konulan "Kamu Ağaçlandırmaları ve Ağaç Bayramı Yönetmeliği" yürürlük-
  ten kaldırılmıştır.
  Yürürlük

  Madde 14 - Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer
  Yürütme

  Madde 15 - Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
  [/HIDE]
  helping_never bunu beğendi.

Benzer Konular

 1. Girişimcilik Haftası Mart Ayının İlk Haftası
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 02.Haziran.2008, 18:33
 2. Tüketiciyi Koruma Haftası 15 - 21 Mart
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 12.Nisan.2008, 12:40
 3. Vergi Haftası Mart ayının son haftası
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Mart.2008, 10:54
 4. Yeşilay Haftası Mart Ayının İlk Haftası
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 21.Mart.2008, 22:02
 5. Deprem Haftası 1-7 Mart
  Konu Sahibi Derya Forum Belirli Günler ve Haftalar
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 19.Mart.2008, 12:52